راه حل ها

مقدمه و تعاریف اولیه :

شرکت سامانه ساز دلفین برای اولین برای در بین شرکتها ارائه دهنده سرویس های مدیریت ناوگان و در جهت تشریح دقیق و ساده راه حل های مورد نیاز زمینه های مختلف مدیریت ناوگان اقدام به دسته بندی نیازهای متعدد مدیریت ناوگان ، بر گرفته از تجربیات و توانایی های فنی خود کرده است. در ابتدا برخی از ابزارها را برای فهم دقیق تر ادامه مطالب به صورت زیر تعریف می کنیم.

سخت افزار ردیابی :

تعریف کلی : منظور دستگاه ردیابی با قابلیت دریافت سیگنالهای ماهوارهای ردیابی مانند GPS امریکا یا GOLONAS روسیه و ارسال اطلاعات از طریق شبکه اینترنت موبایل (GPRS) مورد استفاده در وسایل نقیله که با نام اختصاری AVL شناخته می شوند.

عنوان

درگاه های ارتباطی با سایر دستگاهها جانبی

باطری پشتیبان

ویژگی های ردیابی

قیمت

ردیابی پایه

محدود ، حداکثر یک دیجیتال یک آنالوگ ورودی

ندارد

ارتباط با یک ماهواره ردیابی

پایین

ردیابی متوسط

معمولا دو عدد ورودی دیجیتال و دو آنالوگ ورودی و یا حتی دیجیتال خروجی

دارد

ارتباط با یک ماهواره ردیابی

متوسط

ردیابی پیشرفته

تعداد بالا از ورودهای و خروجی های آنالوگ و دیجیتال – ارتباط با CAN دارای ورودهای 1-wire

دارد

معمولا ارتباط با دو عدد ماهواره ردیابی

بالا

 

نرم افزار مدیریت ناوگان دلفین :

تعریف کلی : نرم افزار مدیریت ناوگان دلفین تحت وب  دارای 4 زبان فارسی ، انگلیسی ، روسی ، عربی بوده و قابلیت بارگزاری نقشه (GIS) نیز دارد.

عنوان

GIS

ویژگی ها

قیمت

نرم افزار پایه

ندارد

تمامی گزارشات ردیابی پایه مانند :

شبیه سازی حرکت

خط مسیر حرکتی

موقعیت کنونی

نمودار گزارشات کارکرد در یک خط مسیر

به دلیل خرید حساب کاربری به صورت اجاره ای سالیانه هزینه پایین به ازای هر خودرو دارد.

نرم افزار متوسط

ندارد

تمامی گزارشات ردیابی پایه به همراه :

گزارش کارکرد کلی و جزئی به خروجی PDF ، اکسل و نموداری

هم به صورت اجاره ای به ازای هر خودرو و هم نصب بر روی سرور اختصاصی در این مورد هزینه ها بالاتر می باشد.

نرم افزار پیشرفته

دارد

علاوه بر تمامی امکانات مدلهای قبلی دارای گزارشات اختصاصی مورد نیاز هر زمینه و پنل اختصاصی مدیریت نرم افزار می باشد

نصب بر روی سرور اختصاصی قیمت بالا

 

خودروهای حمل مواد سوختی و اسیدی :

نمای کلی نیاز:

  اینگونه ناوگان ها دارای مخزن های حمل مواد سوختی و اسیدی هستند ، که از بنادر جنوبی یا از پالایشگاهها بار خود را تحویل گرفته و به محل مورد نظر انتقال می دهند . بیشترین تخلفات در بین رانندگان شرکتهای پیمانکار حمل اینگونه مواد بارگیری های غیر از محل های تعیین شده یا تخلیه بخشی از مواد سوختی و جایگزنی با سایر مواد می باشد. به طور مثال راننده برای بارگیری به یکی از پالایشگاهها مراجعه می کند و به دلیل عدم نظارت بار دیگری برای مقصد نزدیک تر را قبول می کند پس از تحویل این بار مجددا به محل بارگیری مراجعه کرده و بار صاحب کار خود را تحویل می گیرد. یا در مورد دیگر پس از بارگیری در محلی توقف و مواد بر ارزش سوختی را تخلیه و با سایر مواد مخلوط می کند.

مزایا و امکانات مورد نیاز :

کنترل و نظارت دقیق بر عملکرد راننده و نحوه بارگیری از مبدا تا مقصد

محصولات :

نرم افزار پایه : گزارش لحظه به لحظه حرکت  و توقف در مسیر تعیین شده برای راننده به صورت آنلاین – گزارش از وزن بار در طول مسیر

سخت افزار ردیاب پایه : قابلیت ردیابی پایه به همراه یک درگاه برای ارتباط با سنسور های جانبی

دستگاه جانبی : سنسور وزن با قابلیت اندازه گیزی وزن بارگیری شده توسط خودرو که ساخت انحصاری این سنسور در ایران متعلق به شرکت دلفین می باشد.

 

خودروهای سواری استیجاری سازمانهاو ادارت

نمای کلی نیاز :

با توجه به خصوصی سازی صورت گرفته در ادارات و سازمانهای دولتی ، پیمانکاران متعددی در زمینه های مختلف ارائه خدمات می کنند. یکی از بخشهای پر هزینه این سازمان ها بخش نقلیه می باشد . معمولا خودروها به صورت استجاری این وظیفه را برعهده گرفته اند که محاسبه حق الزحمه وکارکرد این خودروها به روشهای مختلف انجام می شود. مثلا در ساعت اداری کارکرد در درون شهر به یک قیمت و در ساعات غیر اداری در محدودهای بالای یک مسافت خاص مثلا بیش از 30 کیلومتر با تعرفه بیشتری محاسبه می گردد. یا در مواردی تعداد مسافر یا میزان مسافت طی شده در طول روز ملاک قرار گرفته شده است. معمولا بیشتر مشکلات رایج در اینگونه موارد نبود ابزار مناسب برای اندازه گیری اینگونه معیارها می باشد. و در نهایت پرداخت صورت وضعیت پیمانکار با مشکل روبرو می شود.

مزایا و امکانات مورد نیاز :

محاسبه دقیق میزان کارکرد خودروها در ماموریت های محول شده . نظارت بر عملکرد و کیفیت خودروهای استیجاری

 

محصولات :                    

نرم افزار متوسط : گزارش تردد در محدودهای مختلف تعیین شده و میزان کارکرد خودرو به همراه قابلیت گرفتن گزارش از تعداد مسافر سوار شده

سخت افزار ردیاب : در صورت استفاده از دستگاه جانبی کارت خوان RFID خودروی باید از ردیاب پیشرفته استفاده و در غیر اینصورت از ردیاب پایه

دستگاه جانبی : RFID خوان ویژه خودرو با قابلیت ارتباط به ردیاب های پیشرفته.

اتوبوسرانی

نمای کلی نیاز:

حمل و نقل عمومی در سطح شهر یکی دیگر از زمینه های تقریباً جدید مدیریت ناوگان در کشور می باشد که مسولین اتوبوسرانی سطح کشور با توجه ویژه به این گونه سامانه ها سعی کرده اند تا خدمت رسانی بهتری به شهروندان صورت گیرد. مباحث مختلفی در این زمینه حائز اهمیت می باشد که با توجه به تمامی جهات و به طور چکیده به برخی از مهمترین آنها می پردازیم. به طور معمول مباحثی مثل زمان بندی رسیدن اتوبوس ها ایستگاه واعلام صوتی مربوطه ، میزان مسافر جابجا شده در روز توسط ناوگان اتوبوسرانی کنترل عملکرد دقیق رانندگان حذف بلیط های سنتی کاغذی و جایگزینی با بلیط الکترونیکی را می توان بر شمرد . به همین منظور شاید بتوان گفت که یکی از پیشرفته ترین سامانه مدیریت ناوگان در این عرصه می باشد.

مزایا و امکانات مورد نیاز :

کنترل و زمانبندی دقیق اتوبوس ها و در نتیجه اطلاع رسانی برای مسافران ، حذف بلیط کاغذی ، جمع آوری داده های آماری از میزان مسافران در خطوط پر رفت آمد و تاثیر گذاری ترافیک معابر خطوط بر زمان انجام هر سرویس ، برنامه ریزی مناسب در حمل و نقل عمومی درون شهری و ایجاد فرهنگ مناسب در جهت کاهش ترافیک ، آلودگی هوا

محصولات :

نرم افزار پیشرفته : بدلیل حجم و تنوع گزارشات و در خواست های کارفرما نرم افزار بسیار پیشرفته در این عرصه نیاز می باشد.

سخت افزار ردیاب : نیاز به ردیاب پیشرفته به دلیل محاسبه و نمایش دقیق موقعیت اتوبوس و گزارش لحظه به لحظه آن

دستگاه جانبی : کارت خوان ویژه اتوبوس به همراه یک CAR PC برای انجام خدمات پیشرفته مانند اعلام صوتی ایستگاه ها

خودروهای امدادی خدمت رسان

نمای کلی نیاز:

یکی دیگر از نیازهای جدید استفاده از سامانه های مدیریت ناوگان را می توان ، ویژه خودروهای امدادی در سطح شهر یا کشور نام برد.  به طور مثال خودروهای آتش نشانی ، شرکت گاز ، آب ، برق و اورژانس از مهم ترین خودروهای امدادی شهری یا حتی استانی می باشند. همیشه سریع ترین راه رسید به محل حادثه در کمترین زمان ممکن ، کنترل و ضبط ماموریت انجام شده ،ارتباط دوطرفه خودرو و مرکز عملیات ، ارسال وضعیت و در خواست کمک از محل حادثه از مهم ترین دغدغه های این گروه از ناوگان ها می باشد.

مزایا و امکانات مورد نیاز :

کنترل ، مدیریت و ارسال ماموریت به خودروهای نزدیک محل حادثه ، نظارت بر سرعت و دقت عملکرد ناوگان ارتباط دو طرفه ولحظه به لحظه با مرکز عملیات برای خدمت رسانی هرچه بهتر ، جمع آوری داده های لازم و برنامه ریزی بهتر بر اساس تجریات حاصل همگی تنها گوشه ای از مزایای و امکانات استفاده از اینگونه ناوگان هایی است که تقریباً هرگونه اشتباهی و کندی باعث از دست رفتن جان انسانها یا بروز حوادث بسیار خطرناکی می شود.

محصولات :

نرم افزار پیشرفته : بدلیل حجم و تنوع گزارشات و در خواست های کارفرما نرم افزار بسیار پیشرفته در این عرصه نیاز می باشد.

سخت افزار ردیاب : نیاز به ردیاب پیشرفته به دلیل ارتباط با کامپیوتر خودرویی(CAR PC) و ارتباط دوطرفه

دستگاه جانبی : کامپیوتر خودرو با قابلیت ارسال صوت و درصورت فراهم بودن بستر انتقال داده ارسال تصویر محل حادثه و سایر داده های مورد نیاز

خودروهای حمل زباله و بازیافت ، خدمات شهری

نمای کلی نیاز:

با توسعه شهرنشینی و وسعت شهر ها خدمات شهری در شهرداری های سراسر کشور به یکی از مهم ترین و چالش برانگیز ترین معاونت های هر شهرداری تبدیل شده است . هر خدمات شهری با داشتن منابع خودرویی و انسانی قصد دارد تا ابتدایی ترین و مهم ترین وظیفه شهرداری ها یعنی نظافت و جمع آوری به موقعه زباله به نحو احسن پاسخ دهد . پس اولیه سوالی که مطرح می شود آن است که چگونه و به چه شکلی می توان از منابع خودرویی و حتی انسانی در اختیار با یک برنامه ریزی دقیق بر گرفته از داده های واقعی این خدمت رسانی را انجام داد. لازم به ذکر است که مبحث هزینه جاری این خدمت رسانی یکی از بزرگترین محدودیتهای پیش روی هر مدیری برای تصمیم گیری در جهت توسعه عملیات می باشد. اینکه چه خودروهایی در چه زمانهایی  به کدام مناطق شهری رفته و اقدام به جمع آوری و نظافت کنند و چگونه می توان براین پروسه نظارت داشت ، بخش محوری نیاز می باشد. که شرکت دلفین با داشتن سابقه مطالعاتی و عملیاتی یکی از بهترین راه حل های پیش روی را دارا می باشد.

مزایا و امکانات مورد نیاز :

تقسیم بندی مناطق مختلف شهری بر اساس اولویت های مختلف مثل میزان زباله تولید منطقه ، زمانبندی ناوگان و تخصیص خودورهای با امکانات لازم به مناطق تعریف شده ، کنترل عملیات و بررسی حرکت خودروها در هر ماموریت ، دادن مسیر بهینه به ناوگان برای صرفه جویی در هزینه های سوخت

محصولات :

نرم افزار پیشرفته : این نرم افزار بر اساس نیاز و تجریه خدمات شهری ، کلان شهرها طراحی و پیاده سازی شده است.

سخت افزار : در واقع به علت تنوع خودروهای و  وظایف آنها نیاز به رده های مختلف سخت افزار از پایه تا پیشرفته به صورت ترکیبی می باشد.

دستگاه جانبی : سنسور وزن خودرو با هدف جمع آوری داده ها و جلوگیری از تخلفات احتمالی در جمع آوری و تخلیه زباله ها

ناوگان معادن

نمای کلی نیاز:

صاحبان معادن به دلیل دور افتداگی و  فاصله تا شهر های ، دارای یک عملیات ویژه از بارگیری در معدن تا تحویل در محل مورد نظر می باشند.

به همین منظور و میزان وزن بار تحویل داده شده تا محل خارج از معدن با به دقت کنترل و نظارت شود.

مزایا و امکانات مورد نیاز:

نظارت بر نحوه و میزان بارگیری و تحویل محموله ها

محصولات :

نرم افزار ساده : قابلیت ردیابی و پیمایش خط مسیر طی شده به همراه وزن بار خودرو از نیازهای نرم افزاری می باشد.

سخت افزار پایه: در این زمینه تنها به ردیاب هایی با قابلیت ارتباط به سنسور وزن نیاز اصلی می باشد.

دستگاه جانبی : سنسور وزن محاسبه بار خودرو

حمل مواد فاسد شدنی

نمای کلی نیاز:

شرکت های پخش مواد لنبی ، پروتئینی ، غذایی ، دارویی پس از تحویل بار با خودرو های یخچال دار خود باید نظارت دقیق بر دمای یخچال داشته باشند. در اینگونه ناوگانها راننده به دلایل متعدد و پس از خروج از محل بارگیری برای میزان دمای یخچال خود دقت لازم را بکار نمی گیرند و موجب فساد و از بین رفته محصولات به مشتریان می شوند که این سهل انگاری می تواند خسارات جبران ناپذیری به فروش شرکتها وارد کند.

مزایا و امکانات مورد نیاز :

بررسی روند بارگیری و دمای یخجال از ابتدا تا تحویل کالا به مشتریان

محصولات :

نرم افزار ساده : قابلیت ردیابی مکان و دمای یخچال خودرو در هر لحظه

سخت افزار پیشرفته : به دلیل ارتباط با سنسور دمای یخجال نیاز به ردیاب پیشرفته با ورودی لازم می باشد.

دستگاه جانبی : سنسور دمای یخچال خودرو

سرویس های ایاب ذهاب پرسنل

نمای کلی نیاز :

کارخانجات و شرکتهای بزرگ برای ایاب ذهاب پرسنل خود از پیمانکاران کمک گرفته اند ، که این سرویس دهی به یکی از هزینه های سنگین جاری این موسسات تبدیل شده است . بهینه کردن مسیرهای حرکت و ایستگاه های توقف برای سوار و پیاده شده پرسنل یا حتی در مواقعه ایی مثل حضور وغیاب آنها در خودرو و کنترل دمای داخل وسیله نقلیه در جهت راحتی پرسنل از جمله نیازهای شناسایی شده در این زمینه می باشد. هرچه بتوان این عملیات جابجایی روزانه را بهینه وتسریع کرد در نهایت هزینه های کمتر به سازمانها متحمل و سرویس بهتری در اختیار پرسنل قرار گرفته می شود.

مزایا و امکانات مورد نیاز :

کنترل بر عملکرد رانندگان ، محاسبه میزان صندلی های خالی در سرویس های در جهت توزیع بهینه و کاستن هزینه ها ، جمع آوری داده های آماری از محل  ها و میزان تراکم ایستگاه ها در جهت تعریف ایستگاه هایی جدید و بهتر

محصولات :

نرم افزار پیشرفته : باید گزارشات و تحلیل های لازم در اختیار بهره بردار در جهت بر آورده کردن نیازهای قرار گیرد.

سخت افزار پیشرفته : ارتباط با سایر دستگاه های جانبی مثل کارت خوان خودرویی و سنسور دمای کابین

دستگاه جانبی : دستگاه کارت خوان ویژه خودروهای ایاب و ذهاب

 

 

 ناوگان حمل کالاهای حساس (شکستنی) :

نمای کلی نیاز:

  کارخانجات تولیدی و شرکت هایی که با تولید و توزیع کالاهای حساس سر و کار دارند، معمولا برای توزیع این گونه کالاها با مشکلاتی مواجه هستند. کالاهای شکستنی مثل شیشه، چینی آلات، بلور و یا مواد شکستنی مثل تخم مرغ.

حمل این گونه محصولات به صورت کاملا ایمن و تحویل آن به صورت سالم و دست نخورده از جمله معضلات چنین سازمان هایی است. معمولا راننده های چنین ناوگانی با وجود تذکرات لازم، بدون توجه به دست انداز ها و موانع جاده ای، بار را انتقال میدهند.

به منظور کاهش خسارات اقلام شکستنی مخصوصا در حین ارسال به شهرستان ‌ها، نیاز به محصولی برای کنترل رفتار راننده و تعیین حرکات و تنش های شدید خودرو در سرعت بالا یا عبور از دست انداز، یک نیاز ضروری است.

 

مزایا و امکانات مورد نیاز :

کنترل و نظارت دقیق بر عملکرد راننده و اطمینان از سالم ماندن کالا از مبدا تا مقصد

محصولات :

نرم افزار پیشرفته: گزارشات ویژه رفتار راننده

سخت افزار  ردیاب پیشرفته و پایه: با توجه به قابلیت ورودی آنالوگ در دو سطح پایه و پیشرفته کاربرد دارد.

دستگاه جانبی : سنسور وزن با هدف محاسبه تنش ها و سرعت بیش از حد

 


دلفین

شرکت سامانه ساز دلفین آپادانا

 

شرکت سامانه‌ساز دلفین آپادانا

 

تلفن:37790974-031

اصفهان-خیابان سهروردی-خیابان فرهنگ-نبش کوچه یکم-ساختمان کسرا-طبقه اول‌

اطلاعات تماس

پشتیبانی