تاثیر نسل پنجم شبکه موبایل ۵g بر تکنولوژی خودروهای متصل

5g

5g

5g بستر ارتباطی خودروهای متصل

اینترنت اشیا یکی از بحث های داغ حوزه تکنولوژی هست و احتمالا بیشترین پیشرفت و تاثیر اینترنت اشیا در حوزه خودروهای متصل اتفاق خواهد افتاد. اما خودروهای متصل چیست و تاثیر نسل پنجم شبکه موبایل ۵g در آن چه خواهد بود؟ متن زیر را بخوانید تا همه چیزهای مورد نیاز را متوجه شوید!

خودروی متصل خودرویی است که دسترسی به اینترنت با استفاده از شبکه موبایل یا اینترنت بی سیم محلی داشته باشد. خودروهای متصل را با خودروی بدون راننده یا خودران اشتباه نگیرید .همچنان که خودروهای بدون راننده یا خودران حتما باید متصل به اینترنت باشند تا بتوانند کار کنند و با اجرای واقعی در سطح گسترده چندین سال فاصله دارند اما خودروهای متصل نیاز به تکنولوژی خودروهای بدون راننده خودران ندارند و درحال حاضر حجم بسیاری از سرویس‌های آن اجرایی شده است.

سرویس‌ها و خدمات گسترده‌ای در قالب تکنولوژی خودرهای متصل به کاربران عرضه می‌شود که بخشی از این سرویس‌ها با زیرساخت‌های موجود شبکه موبایل قابل عرضه و دستیابی است و درحال حاضر این سرویس‌ها درحال عرضه هستند مانند سرویس‌های

ولی برخی دیگر نیاز به توسعه و به روز رسانی زیرساخت‌ها و خودروها خواهند داشت و با توجه به تاثیر شگرف این سرویس‌ها در کاهش ترافیک، افزایش ایمنی، کاهش آلودگی و … خودروسازها و شرکت‌های توسعه دهنده زیرساخت‌های شبکه در حال تحقیق و توسعه گسترده در این زمینه هستند. از جمله این تکنولوژی‌ها شبکه نسل پنجم موبایل ۵g است که کمک گسترده‌ای در زمینه ایجاد بستر ارتباطی خودروهای متصل خواهد کرد.

در ویدئو زیر بخشی از ویژگی های شبکه نسل پنجم موبایل ۵g را خواهیم دید

با فعالسازی بستر ۵g بخش مهمی از سرویس‌های خودروهای متصل قابل عرضه خواهند شد. از جمله این سرویس‌ها موارد زیر خواهد بود:

V2V (اتصال خودرو به خودرو)

فرض کنید خودرو شما اطلاعاتی مانند موقعیت دقیق، شتاب حرکت، وضعیت پدال‌ها و خطاهای موجود در سیستم داخلی و همچنین سایر اطلاعات اساسی خود را با خودروهای اطرافش به اشتراک بگذارد. هر خودرو با توجه به موقعیت و وضعیت خود و خودروهای اطرافش اقدام به تصمیم‌گیری خواهد کرد. خودروها می‌توانند با فاصله چند میلیمتری هم حرکت کنند و نقاط کور راننده را کاملاً پوشش دهند. این حداقل ارزش افزوده ارتباط خودروها با یکدیگر خواهد بود که تأثیر زیادی در کاهش ترافیک و آلودگی و همچنین افزایش ایمنی خواهد داشت.

نقش 5g در اتصال خودرو به خودرو v2v خودروهای متصل

V2I (ارتباط خودرو با زیرساخت‌های شهری)

درصورتیکه برقرار ارتباط بین زیرساخت‌های شهری و جاده‌ای (چراغ‌ها، علایم ترافیکی و تابلوها) با خودروها می‌توان سرویس‌های با‌ارزشی برای مدیریت شهری، افزایش ایمنی خودروها، کاهش ترافیک و … ایجاد نمود. برای مثال درصورت برقراری ارتباط بین خودرو با چراغ راهنمایی، خودرو می‌تواند سرعت خودرو را براساس زمان باقیمانده تا سبز یا قرمز شدن چراغ پیش از رسیدن به آن تنظیم کند و همچنین با زیرساخت زمانبندی چراغ‌ها با دانستن مقصد خودروها، پیش‌بینی حجم ترافیک در بازه‌های زمانی مختلف را انجام داده و بهترین زمانبندی چراغ‌ها را ارائه خواهد داد.

خودروها با دو تکنولوژی قابل توجه به زیرساخت‌های شهری از جمله تابلوهای جاده‌ای و چراغ راهنما متصل می‌شوند.

سیگنال‌های هوشمند

سیگنال‌های دریافتی از سمت ناوگان به تنهایی نمی‌تواند یک شهر هوشمند با خدمات مورد انتظار را ایجاد کند. یک شهر هوشمند نیازمند زیرساخت‌هایی هوشمند است که با وضعیت جاده‌ها به روز شده و بهترین تصمیم و عملکرد در شرایط ترافیک را فراهم می‌کنند. این سیگنال‌های هوشمند هستند که زیرساخت‌های شهری را به اشیائی هوشمند تبدیل می‌کنند. سیگنال‌های هوشمند قادر هستند به صورت همزمان دو عمل را انجام دهند.

۱- ابتدا، با استفاده از دوربین و سنسورها، حالت انتظار خودرو را تشخیص داده و تعداد ناوگان حاضر در یک لاین را برآورد می‌کنند.

۲- سپس با برقراری ارتباط با دیگر سیگنال‌های هوشمند، امکان بررسی وضعیت خودرو را در کنار دیگر ناوگان فراهم می‌کند.

به عبارتی با اولین قدم راننده می‌تواند موقعیت خود را تشخیص داده و تعداد خودروهای حاضر در لاین را بداند. که این فرآیند به رانندگان کمک می‌کند تا مدت زمان حضور در لاین را تخمین بزنند. سیگنال‌های هوشمند می‌توانند به شبکه‌ای از سیگنال‌ها نیز متصل شده و امکان مدیریت بهینه جریان ترافیک را فراهم کنند.

پارک هوشمند

پارک هوشمند مثالی دیگر از به کارگیری تکنولوژی ارتباط ناوگان با زیرساخت‌های شهری است. با استفاده از خودروهای اتومات می‌توان به راحتی به سیستم پارک هوشمند دست پیدا کرد. تصور کنید خودرو خود را در حالت اتوپارک قرار داده‌اید. سیستم پارک هوشمند شرایطی را برای شما فراهم می‌کندکه بدون دخالت عامل انسانی محل پارک را پیدا کرده، خودرو پارک شده و عملیات پرداخت هزینه انجام شود. به این شکل که، سیگنال از سمت فضای قابل پارک به سمت خودرو ارسال می‌شود، خودرو با دریافت سیگنال میسر پارک را پیش رو گرفته و حرکت می‌کند. با رسیدن به محل پارک خودرو در فضای خالی پارک شده و به محض اتمام عملیات پارک، زمان شروع پارک برای سیستم پارکبان ارسال می‌شود. سیستم با دریافت زمان شروع پارک، هزینه را محاسبه می‌کند.

نقش 5g در اتصال خودرو با زیرساخت‌های شهری v2i خودروهای متصل

در نهایت

داده‌های هوشمند ارتباطات هوشمند را پرورش می‌دهند. خودروها امروز بیش از هر زمان دیگری در گذشته به یکدیگر متصل بوده و با هم ارتباط دارند. با افزایش استفاده از ردیاب ها، سیستم‌های مخابراتی و سامانه‌های نرم‌افزاری، خودروهای قدیمی نیز توانایی اتصال پیدا می‌کنند. پیش نیاز یه شهر هوشمند اتصال خودورها به گوشی‌های هوشمند است.

با استفاده از حجم عظیم داده‌هایی که از خودروهای متصل به دست می‌آید و تحلیل صحیح آن‌ها‌، می‌توان آینده‌ای روشن را برای ناوگان پیش‌بینی کرد. به عنوان مثال در طراحی نهایی خودروهای تسلا، چندین سنسور و ۸ دوربین، دید ۳۶۰ درجه کاملی را در اختیار راننده قرار می‌دهند. ایجاد این شرایط برای رانندگان، امکان کنترل سرعت و جراین ترافیک را فراهم می‌کند.

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
guest
1 دیدگاه
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
هادی
هادی
1 سال متن گذشته

سلام.
عالی ، مختصر و مفید.
ای کاش اخبار روز این ماشین ها رو هم میزاشتین