۴ روش برای محاسبه و کنترل میزان سوخت مصرفی

گران شدن بنزین

گران شدن بنزین

گران شدن بنزین و افزایش اهمیت کنترل مصرف

با توجه به گران شدن بنزین و افزایش اهمیت کنترل مصرف، در این متن ۴ روش کلی برای کنترل میزان سوخت مصرفی و نظارت بر آن توسط سامانه مدیریت ناوگان دلفین، ارائه شده است.

 

۱- محاسبه نرم‌افزاری
  • دقت در این روش نسبت به سه روش دیگر زیاد بالا نیست، کاربران سامانه با وارد کردن ضریب اطلاعات مربوط به “میزان مصرف خودرو در ۱۰۰ کیلومتر” ، “میزان مصرف در کارکرد درجا” و با درنظر گرفتن میزان مسافت پیموده شده و مدت زمان توقف که توسط ردیاب خودرو محاسبه شده و در سامانه ثبت شده است، از میزان سوخت مصرفی را مطلع می‌گردند.
۲- دریافت اطلاعات مخزن سوخت با استفاده از سنسور سوخت
  • هزینه خرید و نصب سنسور سوخت مصرفی نسبت به روش دستی بالاتر است، اما دقت آن نیز قابل توجه بوده و میزان پیچیدگی نصب نیز نسبتا بالاست.
۳- دریافت اطلاعات میزان سوخت مصرفی با استفاده از ECU خودرو در صورت موجود بودن داده مربوطه
  • میزان دقت در این روش نسبت به دیگر روش‌های بیان شده بالاتر است. هزینه آن کمتر و همچنین میزان پیچیدگی پایین است، که در برخی موارد میزان حجم باک سوخت و در برخی دیگر میزان سوخت مصرفی موتور محاسبه می‌شود.
۴- دریافت اطلاعات سوخت از پشت آمپر خودرو
  • به دلیل موجود بودن سنسور سوخت در باک سوخت و ارسال این اطلاعات به آمپر خودرو، می‌توان با اتصال ردیاب به پشت آمپر اطلاعات مربوط به حجم باک سوخت را دریافت کرد. البته در این روش میزان هزینه، پیچیدگی و دقت در حد متوسط است.

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments