کنترل محدوده با ردیاب خودرو پیشرفته روپتلا

کنترل محدوده با ردیاب خودرو پیشرفته روپتلا

کنترل محدوده با ردیاب خودرو پیشرفته روپتلا

کنترل محدوده با ردیاب خودرو پیشرفته روپتلا

تا پیش از این با توجه به نیاز  مطلع شدن از میزان کارکرد خودروها در یک محدوده جغرافیایی در قسمت گزارش های محدوده جغرافیایی با رسم محدوده بر روی نرم‌افزار اقدام به ترسیم محدوده نقاط می شد و پس از اینکه خودرو به محدوده وارد یا از آن خارج می شد، کاربر میتوانست نسبت به گزارش گیری تردد و یا کارکرد در محدوده اقدام کند. این کار بدون کنترل محدوده با ردیاب خودرو انجام میشد و به صورت نرم‌افزار موجب نظارت بهتر و جامع تر بر ناوگان شده و در صورت لزوم تدابیر جدید مدیریتی برای نحوه برخورد با رانندگان متخلف ناوگان ها اندیشیده می شد.

کنترل محدوده با ردیاب خودرو در بسیار از سخت‌افزارهای ردیابی و مدیریت ناوگان به صورت نقطه یا مستطیل است. به این صورت که برای کنترل ورود و خروج به شعاع مشخص از یک نقطه یا یک منطقه مستطیلی شکل  ردیاب رویدادی تولید نموده که بسته به تنظیمات سخت‌افزار این رویداد به صورت پیامک یا سایر روش‌های اطلاع رسانی رویداد کاربران سامانه را از ورود یا خروج به محدوده آگاه می‌کرد.

اما کنترل محدوده با ردیاب خودرو برای پروژه‌هایی که محاسبه میزان کارکرد در محدوده یا تولید رویداد آگاه‌سازی کاربران در محدوده‌های چند ضلعی که به صورت نقطه ییا مستطیل قابل ساده‌سازی نیستند، امری بسیار مهم و حیاتی است چه باید کرد؟

ایتدا بایستی یادآوری نمود که پردازش لحظه‌ای حضور خودرو درمحدوده جغرافیایی چند ضلعی به دلیل حجم بالای پردازش و محدودیت قابلیت‌های پردازنده‌های دستگاه‌های ردیاب کار ساده‌ای نیست. درنظر داشته باشید دستگاه ردیابی که یکصد محدوده جغرافیایی چند ضلعی با حداقل ۲۰ نقطه برای آن تعریف شده و هر یک ثانیه یک بار از ماژول موقعیت یاب نقطه دریافت می‌کند و می‌بایست هر لحظه علاوه بر کلیه پردازش‌های جانبی سیستم حضور لحظه‌ای خودرو در این یکصد محدوده با حداقل ۲۰ نقطه را پردازش کند. معمولا با پردازنده‌های ضعیف ردیاب‌های معمولی این کار امکان‌پذیر نیست.

راهکار روپتلا برای این پروژه‌ها استفاده از ردیاب خودرو پیشرفته روپتلا مدل fm-pro4 است. این ردیاب پیچیده‌ترین نیاز‌های مدیریت ناوگان را با پردازنده قوی و الگوریتم‌های بهینه انجام می‌دهد. پشتیبانی از پروتکل‌های استاندارد و اختصاصی (بنز، j1708) شبکه کن خودروها برای ارتباط با ecu و همچنین الگوریتم‌های پیشرفته ردیابی و محاسبه کارکرد ناوگان توانایی این دستگاه را برای انجام پروژه‌های پیچیده مدیریت ناوگان به اثبات رسانده است.

در قابلیت جدیدی که در این دستگاه پیاده‌سازی شده، امکان کنترل محدوده با ردیاب خودرو برای محدوده‌های چند ضلعی مختلف تا یکصد محدوده جغرافیایی پیاده‌سازی شده که امکان تولید رویداد برای آگاهی از ورود و خروج محدوده و همچنین محاسبه کارکرد و اعمال تنظیمات مختلف نسبت به داخل یا خارج محدوده را فراهم آورده است.

بسیاری از سازمان ها و شرکت ها برای مدیریت طرح ها و پروژه های تعریف شده در یک محدوده جغرافیایی خاص نیاز به نظارت دقیق بر روی عملکرد ناوگان خود در آن محدوده دارند و از آنجاییکه تخلف بعضی از ناوگان در خروج از محدوده مجاز و ورود به محدوده دیگری تبعات مالی و عملکردی زیادی از جمله هزینه از دست دادن زمان، عدم هماهنگی با روند اجرای پروژه، پرداخت هزینه نیروی انسانی مازاد بر میزان براورد شده یا افزایش هزینه استهلاک و هزینه های تعمیر و نگهداری خودرو و … برای سازمان در بر دارد، دریافت هشدارهای آنی در هنگام تخلف ناوگان برای سازمان بسیار حائز اهمیت می باشد.  اما تعریف محدوده نقاط تا پیش از این تنها به صورت نرم افزاری بوده و مدیران مربوط پس از وقوع رویداد (ورود و خروج در محدوده) و با گزارش گیری از بازه زمانی خاص از نحوه عملکرد ناوگان مطلع می شدند.

قابلیت اضافه شده به نسخه جدید ردیاب پیشرفته fm-pro4 امکان تعریف محدوده نقاط مشخص شده در سخت افزار همگام با نرم افزار نیز می باشد. با این قابلیت جدید، مدیران می توانند با تعریف هشدارهای مشخص در سامانه، هر لحظه از تخلفات صورت گرفته مربوط به محدوده تردد مطلع شوند. هنگامی که خودروی عملیاتی از محدوده نقاط مجاز خارج و یا به محدوده غیر مجاز وارد شود با یک هشدار ناظر و یا حتی راننده از تخلف مطلع شده و در نتیجه می توانند نسبت به اصلاح عملکرد و یا نشان دادن عکس العمل های به موقع از بروز خسارت جلوگیری نمایند.

انواع هشدارها:

  • هشدار به صورت حباب های متحرک بر روی سامانه
  •   فعال شدن buzzer برای راننده
  • ارسال پیام صوتی برای شماره های تعریف شده در سیم کارت

همچنین با قابلیت ignition block  ، در صورت لزوم مدیر می تواند نسبت به خاموش کردن خودرو اقدام نماید.

ناوگان های تقاضا کننده:
سازمان اتوبوسرانی: تعریف معابر برای اتوبوس ها و کنترل وضعیت (ورود ، خروج )در محدوده های چند ضلعی
سازمان مدیریت پسماند: خودروهای جمع اوری پسماند برای کنترل کارکرد خودروها در مسیرهای مشخص شده

ردیاب خودرو پیشرفته روپتلا با تجهیزات جانبی