کاربرد سامانه AVL در سازمان ها چیست؟

AVL چیست؟

AVL مخفف عبارت (Automatic Vehicle Location) می‌باشد. سخت‌افزاری که موقعیت جغرافیایی خودرو را به صورت اتومات در اختیار مدیران و صاحبان ناوگان قرار می‌دهد. استفاده از این تکنولوژی در سازمان‌هایی که خودرو ، پایه و اساس کسب و کار است ، الزامی است.

در این مقاله مزایای به کارگیری AVL در سازمان‌ها مورد تحلیل قرار گرفته است. مزایای استفاده از سخت‌افزار و نرم‌افزار نشان دهنده موقعیت جغرافیایی ، به دو بخش مخصوص کاربر و مدیران تقسیم شده است. آمار ارائه شده در پایان نوشته، طبق تحقیقاتی که بر روی تعدادی از سازمان‌های آمریکا صورت گرفته شد، ارائه شده است.

مزایای AVL چیست؟

به تصویر زیر دقت کنید :
سامانه AVL

مزایای AVL برای مدیران

مزایای AVL برای مدیران عملیاتی و عالی، بر افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه‌ها متمرکز است. بهره‌وری در هزینه‌ها توسط سیستم AVL، با کاهش تعداد نیروهای ستادی و به حداقل رساندن زمان پاسخگوئی به دیگر کاربران و مشتریان محقق می‌شود. در صورت نبود سامانه AVL، سازمان نیازمند کارکنانی ستادی است که وظیفه ثبت دستی و کاغذی عملکرد ناوگان را بر عهده دارند. با روی کار آمدن سامانه AVL این کارکنان از سازمان حذف خواهند شد. افزایش بهره‌وری در سازمان بدون افزایش تعداد کارکنان ستادی و اداری صورت می‌گیرد.

در صورتی که سازمان نیازمند ناوگان و یا راننده اضافی باشد می‌تواند با اضافه کردن آن‌ها درآمد سازمان را افزایش دهد. با توجه به این موضوع که همواره هزینه نگهداری کارکنان ستادی از عملیاتی بیشتر و بهره‌وری آن‌ها کمتر است. پس مدیران با افزایش راننده هزینه‌های سازمان را افزایش نخواهند داد.

چه عواملی بر درآمد سازمان تاثیر گذار هستند
کاهش کارکنان ستادیافزایش کارکنان عملیاتیکاهش هزینه ها

 

یکی از مزایای غیرقابل اندازه‌گیری سیستم AVL، افزایش آگاهی سازمانی نسبت به آن‌چه که در سازمان در حال وقوع است، می‌باشد.

کاهش هزینه‌ها

افزایش درآمد

بهره‌وری بالاتر و سرویس قابل اعتمادتر به خودی خود افزایش درآمد را به دنبال خواهد داشت. سامانه AVL با سرویس‌هایی که ایجاد می‌کند قادر است مشتریان بیشتری را جذب کند. این سرویس‌ها باعث می‌شود استانداردهای تعریف شده در سازمان با دقت بالاتری تعریف شوند.

بهره‌وری در جدول تعاریف عملکرد سازمانی

کوتاه کردن زمان عملیات‌ها، افزایش اثربخشی و کاهش نتایج احتمالی مواردی هستند که جدول عملکرد سازمانی را بهبود می‌بخشند. با ردیابی ناوگان، اطلاع از حرکت آن‌ها، موقعیت لحظه‌ای و توقفات، جدول زمان‌بندی در سازمان‌ها با دقت بیشتری تنظیم می‌شود.

پاسخگوئی بهتر به شکایات

یکی از وظایف اجتماعی هر سازمانی پاسخگوئی به موقع و صحیح به شکایات مشتریان است. در صورتی که شکایات و ادعاها مربوط به خودرو و ناوگان خودرویی باشد مدیران می‌توانند با کنترل داده‌های دریافتی از AVL صحت ادعای مشتریان و رانندگان را کنترل کنند. در این شرایط امکان نشر ادعاهای کذب به حداقل رسیده و قضاوت و تصمیم‌گیری با عدالت بیشتری اتفاق می‌افتد.

تصویرسازی و ایجاد حس پیش‌بینی

این بخش را با یک مثال توضیح می‌دهیم. تصور کنید در ایستگاه اتوبوس ایستاده‌اید و دلهره دارید که اتوبوس امروز به موقع شما را به مقصد نرساند و یا این که درمنزل هستید و می‌خواهید زمانی که به ایستگاه رسیدید با کمترین معطلی اولین اتوبوس را سوار شوید. چک کردن مسیر اتوبوس و دیدن موقعیت لحظه‌ای آن توسط سامانه AVL امکان‌پذیر است.

مزایای AVL برای کاربران

در این بخش سیستم AVL ریسک را کاهش می‌دهد و امکان صرفه‌جوئی در زمان را ایجاد می‌کند. روابط سریع و با اطمینان بالا میزان ریسک را کاهش می‌دهد. صرفه‌جوئی در زمان نیز با کاهش زمان انتظار اتفاق می‌افتد. سامانه AVL عملیات به موقع و با اطمینان بیشتری را امکان‌پذیر می‌کند در نتیجه کاربران نیازمند زمان کمکی کمتری خواهند بود.

سامانه AVL گزارش‌گیری را به یک هنر تبدیل می‌کند

سامانه AVL قابلیت موقعیت‌یابی و ردیابی مجموعه‌ای از ناوگان را فراهم می‌کند که در یک زمان در حال حرکت هستند. می‌توان از این سامانه برای موقعیت‌یابی، مدیریت و برنامه‌ریزی حرکت‌ها در سازمان استفاده کرد. وقتی از AVL برای مدیریت ناوگان خودرویی بهره گرفته می‌شود می‌توان از توانایی مانیتورینگ و دریافت اطلاعات دقیق و به موقع آن، استفاده کرد. AVL ابزاری است که به آژانس‌ها و سازمان‌ها، امکان تحلیل و ارزیابی عملکرد را می‌دهد.

انواع تکنولوژی AVL
GPSSign PointRadio NavigationDead-Reckoning

هرم عملکردی AVL

AVL

در نهایت آنچه با سامانه AVL محقق می شود
بهبود در انجام کارهای On Time
دریافت موقعیت لحظه ای و وضعیت ناوگان در آن موقعیت
بهبود ارتباط با مشتریان
سیستم دیسپاتچینگ و زمان‌بندی اتومات
امکان ایجاد پرداخت اتومات برای مشتریان و پرداخت عوارض برای رانندگان
افزایش اثربخشی و کارایی سیستم
دریافت مسیرهای بهینه و انعطاف‌پذیر
کاهش زمان رزور برای مشتریان

ارزیابی درآمد حاصل از پیاده‌سازی سامانه AVL

طبق تحقیقاتی که در دانشگاه کالیفرنیا صورت گرفته است شرکت OUTREACH به میزان ۴۸۸۰۰۰ دلار در سال ۱۹۹۶ صرفه‌جوئی در هزینه‌ها را تجربه کرده است. هر چند مدیران سازمانی پیش از این تحقیقات معتقد بودند کاهش هزینه قابل توجهی رخ نداده است. آن هم به این دلیل بود که بسیاری از نتایج قابل اندازه‌‌گیری نبوده و مدیران تنها کاهش هزینه سوخت و تعمیرات نگهداری را مشاهده می‌کردند.

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments