راهکار دلفین برای خودروهای حمل مواد غذایی، بهداشتی و دارویی در مدیریت بحران بیماری کرونا

حمل مواد غذایی

مقدمه

کنترل دما و مناسب نگه داشتن فضای یخچال‌ها برای ناوگانی که مسئولیت حمل مواد غذایی، دارویی و بهداشتی را بر عهده دارند امری چالش‌پذیر است. در واقع برای حمل مواد فساد‌پذیر باید قوانین و اصول خاصی را رعایت کرد. به عنوان مثال زمان حمل و رسیدن محموله به مقصد برای ناوگان حامل مواد فسادپذیر نسبت به دیگر محموله‌ها از اهمیت بالاتری برخوردار است. همچنین دمای یخچال در طول مسیر باید در بازه‌ای استاندارد حفظ شود.

اگر یخچال یکی از خودروها از کار بیفتد و یا به دلیل سهل‌انگاری خاموش باشد تمام بار آن کانتینر فاسد می‌شود و قابلیت استفاده ندارد. پس این مسئله باعث می‌شود که سلامت کل بار زیر سوال برود. سوخت مصرفی و تعمیرات و نگهداری از دیگر مواردی است که باید مورد توجه قرار گرفته و با برنامه‌ریزی کنترل شود. در این مقاله ابتدا چالش‌هایی که شرکت‌های حمل مواد فاسد شدنی با آن رو به رو هستند را از نظر می‌گذرانیم و در انتها راهکار دلفین برای کاهش چالش‌های موجود را بررسی خواهیم کرد.

چالش‌ های موجود در حمل مواد غذایی، دارویی و بهداشتی

در یک نگاه گذرا به فرآیند بارگیری تا تخلیه محموله‌های فسادپذیر می‌بینیم که رانندگان راهی برای اطمینان از کارکرد درست یخچال‌ها و فریزرها ندارند، مگر این که از خودرو خود پیاده شوند و خودشان دمای خودرو را چک کنند تا مطمئن شوند که وضعیت یخچال خودرو در شرایط مناسبی قرار دارد. اما تصور کنید در میان راه به هر دلیل یخچال دچار آسیب شده و دمای آن رفته رفته افزایش یا کاهش یابد در واقع راننده زمانی از فاسد شدن محموله مطلع می‌شود که عملا سودی ندارد. یکی دیگر از مواردی که امروزه با افزایش قیمت اقلام خوراکی، دارویی و بهداشتی به وجود آمده است و شرکت‌های حمل‌ و نقلی را با چالش رو به رو کرده است احتمال سرقت محموله‌های توزیعی است.

اگر هزینه‌هایی که این شرکت ها و رانندگان با آن رو به رو هستند را دسته‌بندی کنیم می‌بینیم که بخش اعظم هزینه ناوگان را سوخت مصرفی و تعمیرات و نگهداری تشکیل می‌دهد. که امروزه با توجه به شرایط نامعلوم قیمت سوخت و سهمیه‌های سوخت مصرفی و همچنین افزایش روز افزون قیمت اقلام مصرفی ناوگان خودرویی، کنترل هزینه‌های سوخت و تعمیرات و نگهداری از اهمیت زیادی برخوردار است.

به طور کلی چالش‌های موجود را می‌توان به چند دسته زیر تقسیم کرد :

  • اهمیت زمان در جا به جایی اقلام فسادپذیر
  • کنترل دائمی دمای یخچال خودرو حمل
  • سرقت ناوگان حمل مواد غذایی، بهداشتی و دارویی
  • اهمیت کنترل سوخت مصرفی
  • اهمیت کنترل هزینه‌های تعمیرات و نگهداری

خودروهای حامل مواد غذایی

چالش موجودراهکار ارائه شده
اهمیت کاهش زمان حمل اقلام فسادپذیرتوزیع بهینه ناوگان با استفاده از سامانه مدیریت ناوگان خودرویی دلفین (VRP)
اهمیت کنترل دائمی دمای یخچال خودرونصب سنسور دما و ردیاب خودرویی و کنترل لحظه‌ای دمای یخچال
جلوگیری از سرقت ناوگان حمل مواد غذایینصب ردیاب خودرویی و استفاده از نرم‌افزار مدیریت ناوگان و اپلیکیشن موبایلی برای کنترل لحظه‌ای موقعیت جغرافیایی
اهمیت کنترل سوخت مصرفیاستفاده از ماژول و سنسور سوخت برای دریافت آهنگ مصرف سوخت و کنترل مصرف
اهمیت تعمیرات و نگهداری به موقعماژول تعمیرات و نگهداری و ایجاد شرایط برای تعمیرات و نگهداری پیشگیرانه و به موقع

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments