پرداخت الکترونیکی کرایه تاکسی ها و ادامه کشمکش‌ها بر سر موثرترین روش پرداخت

پرداخت الکترونیکی کرایه تاکسی

ششم آذر ماه سال ۱۳۹۷ نشستی در سازمان فن‌آوری اطلاعات شهرداری تهران با موضوع پرداخت الکترونیکی کرایه تاکسی ها و پرداخت‌های خرد شهری مطرح شد. در ادامه این جلسه پرداخت خرد مبتنی بر موبایل با استفاده از بارکدهای دو بعدی به تصویب رسید.

با این حال با گذشت چندین ماه کماکان کشمکش‌ها بر سر انتخاب موثرترین روش پرداخت الکترونیک کرایه تاکسی ها و پرداخت‌های خرد شهری یعنی پرداخت‌های کمتر از ۲۵ هزار تومان ادامه دارد.

طبق گفته کارشناسان بانکی و اقتصادی، پرداخت آنلاین راهکار پرداخت خرد شهری نیست. چرا که این روش نه تنها باری از هزینه‌ها کم نمی‌کند بلکه با کارمزدهای آنلاین و اعمال هزنیه‌ها بر بانک‌ها، هزینه انتقال پول را نیز افزایش می‌دهند.

هم چنان که به دلیل افزایش هر روزه پرداخت‌های کمتر از ۲۵ هزار تومان قدرت وام دهی بانک‌ها کاهش پیدا کرده و تمرکز آن‌ها بر پرداخت کارمزد پرداخت‌های آنلاین است.

به گفته معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی تراکنش‌های کمتر از ۲۰ هزار تومان برای بانک‌ها صرفه‌ای نداشته و قدرت وام‌دهی آن‌ها را کاهش داده است.

به گفته حکیمی، نگرانی بانک مرکزی به عنوان سیاستگذار این است که افرادی که کیف پول را معرفی می‌کنند، وسوسه نشوند که به جای تراکنش، از رسوب پول سود ببرند؛چراکه خط قرمز بانک مرکزی همین موضوع است که به نوعی سپرده‌گیری محسوب می‌شود.

منبع: راه پرداخت

روش پرداخت آفلاین

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments