مقایسه کیفیت اطلاعات دریافتی ردیاب‌های متصل به OBD و دیگر ردیاب‌ها

ردیاب‌های متصل به OBD

ردیاب‌های متصل به OBD

ردیاب‌های متصل به OBD خودرو این امکان را فراهم می‌کند که کلیه اطلاعات حیاتی و ضروری موتور خودرو مثل میزان سوخت مصرفی و زمان‌ و مکان‌های سوخت‌گیری، تشخیص موتور، مشکلات موتور، اطلاعات دقیق کیلومتر شمار و میزان کارکرد درجای واقعی در اختیار سامانه قرار گیرد.

دسترسی به اطلاعات دقیق خودرو منافع بسیار زیادی را برای سازمان به همراه خواهد داشت. از جمله، با ایجاد اثربخشی در سوخت مصرفی و کاهش کارکرد درجا، هزینه‌های سوخت مصرفی به میزان زیادی کاهش خواهد یافت. همچنین، با تشخیص به موقع مشکلات موتور، می‌توان عملکردی سریع داشت. تعمیرات به موقع، از بروز هزینه‌های هنگفت تعمیرات و نگهداری جلوگیری کرده و امنیت راننده، مسافر و بار حمل شده را تضمین می‌کند.

بسیاری از ردیاب‌های موجود در بازار قابلیت اتصال به OBD را ندارند. این دسته از ردیاب‌ها به طور مستقیم به باتری خودرو متصل می‌شوند. حرکت و موقعیت خودرو با استفاده از GPS دریافت می‌شود. با استفاده از این دسته ردیاب‌ها تنها می‌توان فرآیند سفر و جزئیات پایه را دریافت کرد.

آن‌چه با انتخاب ردیاب‌های معمولی از دست خواهید داد

بیائید فرض کنیم که موتور یکی از ناوگان سازمانی دچار مشکل شده است. سازمان، سخت‌افزاری را بر روی ناوگان خود نصب کرده است که قابلیت خواندن اطلاعات OBD را ندارد. برای اطلاع از وضعیت موتور باید با رانندگان تماس حاصل کنید. راننده نیز وضعیت موتور را با توجه به چراغ چک موتور بیان می‌کند و موظف می‌شود گزارشی کامل از وضعیت موتور در اختیار مدیر مربوطه قرار دهد. اگر راننده فراموش کند گزارش فوق را تهیه کند چه اتفاقی خواهد افتاد؟ اگر مشکل موتور به موقع و درست شناسائی نشود هزینه‌های غیرضروری زیادی را به سازمان تحمیل خواهد کرد.

اگر از سخت‌افزارهای ارائه شده توسط شرکت سامانه‌ساز دلفین آپادانا استفاده کنید، داده‌های مربوط به موتور خودرو را بدون درنگ دریافت کرده و اقدامات به موقع صورت خواهد گرفت.

هنگامی که از تفاوت ردیاب‌های متصل به OBD و دیگر ردیاب‌ها صحبت می‌کنیم علاوه بر نوع گزارشات، دقت گزارش نیز مورد توجه است

برای تشخیص دقت گزارشات دریافتی، دو گزارش میزان کیلومتر طی شده و کارکرد درجا را در هر دو نوع ردیاب‌های متصل به OBD و متصل به باتری خودرو  با یکدیگر مقایسه می‌کنیم

تفاوت فاحشی بین اطلاعات دریافتی از موتور خودرو و باتری آن  وجود دارد. زمانی‌که سخت‌افزار به OBD متصل نباشد، میزان کیلومتر پیموده شده به صورت تخمینی با استفاده از اطلاعات GPS ثبت می‌شود. همچنین اطلاعاتی مثل موقعیت مکانی و مسافت پیموده شده. با این شرایط به اطلاعات موتور برای به دست آوردن داده‌های دقیق کیلومترشمار دسترسی نخواهید داشت. داده‌های GPS بر اساس شاخص‌هایی مثل سرعت، طول و عرض جغرافیایی و مواردی از این قبیل ثبت می‌شود. در برخی موارد قابلیت‌های GPS کافی است اما باید به این موضوع نیز دقت کرد که GPS همراه با خطا عمل می‌کند و داده‌های واقعی کیلومتر طی شده را در اختیار کاربران قرار نمی‌دهد.

با استفاده از ردیاب‌های متصل به OBD، قادر خواهید بود داده‌های واقعی کیلومترشمار را ثبت کنید. این داده‌ها وابسته به شاخص‌هایی مثل سرعت و طول و عرض جغرافیایی نخواهند بود. با استفاده از اطلاعات GPS کارکرد درجا محاسبه می‌شود اما نه کارکرد درجای واقعی. چرا که خطای GPS امکان تشخیص کارکرد درجای واقعی از غیرواقعی را از بین می‌برد. این در حالی است که با استفاده از اطلاعات موتور خودرو می‌توان کارکرد درجای واقعی از غیرواقعی را تمیز داد.

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments