مفهوم و کاربرد مدیریت ناوگان حمل و نقل چیست؟

مدیریت ناوگان حمل و نقل چیست

مدیریت ناوگان حمل و نقل چیست

مدیریت ناوگان، بهینه سازی عملکرد ناوگان حمل و نقل توسط نرم افزاری است که از سرویس ردیابی GPS استفاده می کند. مدیریت ناوگان به شرکتها این امکان را می دهد که با استفاده از مسیر یابی بهینه، بهبود رفتار راننده، ایجاد رانندگی ایمن، رعایت مقررات راهنمایی و رانندگی، ردیابی وسایل نقلیه سرقت شده، حداکثر استفاده را از وسایل نقلیه از جمله کامیون، وانت و تجهیزات ساختمانی را داشته باشند. احتمالاً شما در گوگل “مدیریت ناوگان حمل و نقل چیست؟” را جستجو کرده اید زیرا ممکن است شما تازه با این صنعت آشنا شده باشید. مدیریت ناوگان، بهینه سازی هزینه ها، خطرات و بالابردن کارایی در عملیات ناوگان است. بسیاری از سازمان ها برای کنترل هزینه ها، به حداکثر رساندن سودآوری و کاهش خطرات وسایل نقلیه ناوگان خود به مدیریت ناوگان متکی هستند. مدیریت ناوگان از جنبه های بسیاری عملیات ناوگان رابررسی می کند؛ اما مدیریت ناوگان را می توان در پنج زمینه اصلی خلاصه کرد: ۱) مدیریت هزینه ها و اثربخشی عملیاتی ۲) تعمیر و نگهداری خودرو ۳)کنترل رفتار راننده ۴) ایمنی خودرو و ۵) کارایی عملیاتی.

شما نمی توانید در مورد بهبود یک زمینه بدون بهبود دیگری فکر کنید. به عنوان مثال، شما نمی توانید در مورد نگهداری وسیله نقلیه فکر کنید بدون در نظر گرفتن کل هزینه های نگهداری وسیله نقلیه، رفتار عملکرد راننده و چگونگی بهبود ایمنی وسیله نقلیه (و در نتیجه کاهش تعداد تصادفات). از آنجا که این زمینه ها به هم مرتبط هستند، این امکان را برای ما فراهم می کند تا یک راه حل با داده های غنی برای مقابله با همه زمینه های مدیریت ناوگان ایجاد کنیم. با استفاده از سامانه مدیریت ناوگان دلفین آپادانا، شما می توانید چندین مشکل را به طور همزمان برطرف کنید.

امکاناتی که این  سامانه ردیاب در اختیار شما می‌گذارد:

مدیریت هزینه ها و اثربخشی عملیاتی

  • مدیریت سوخت

مدیران ناوگان باید هرگونه احتمال سو استفاده از هزینه سوخت شرکت رااز طرف رانندگان از بین ببرند. یکی از راه حل ها این است که مدیریت ناوگان حمل و نقل، اطلاعات سوخت گیری های یک شرکت را با هم ادغام  و آن را با مکان های واقعی خودرو منطبق می کنند تا بتوانند میزان مصرف سوخت را بررسی کنند.

  • سرقت و ضرر

ردیابی GPS تعداد وسایل نقلیه سرقت شده را به طرز چشمگیری کاهش می دهد. و برای بسیاری از مشاغل ، یک وسیله نقلیه سرقت شده می تواند به معنای حداقل ۲۵۰۰۰ دلار  ضرر باشد. و برای  یک مدیر ناوگان  که در سطح سازمانی با دارایی بیش از ۴۰۰ خودرو کار می کند ، احتمال از دست دادن چندین تریلر یا محموله می تواند کاملاً ویران کننده باشد.

  • تعمیر و نگهداری خودرو

هنگامی که صحبت از حفظ وسایل نقلیه و اینکه مدیریت ناوگان حمل و نقل چیست می شود، نرم افزار مدیریت ناوگان می تواند شما را قادر به تنظیم هشدارهای سفارشی حتی برای تایرها  یا سرویس موتور کند. و از آنجا که بیشتر دستگاه های GPS از موتورهای وسیله نقلیه تغذیه می شوند، آنها همچنین می توانند تشخیص دهند که باتری موتورهای وسیله نقلیه شما ضعیف شده اند. به جای تکیه بر کارمندانی که ممکن است مشکلات خودرو را گزارش دهند و یا ندهند، شما قادر خواهید بود پیش از آنکه خودروهای شما به طور غیر منتظره خراب شوند ، مراقب وسایل نقلیه خود باشید و در نتیجه از هزینه کردن در بعد پول و زمان جلوگیری کنید.

کنترل رفتار راننده

  • زمان کار کردن درجای وسایل نقلیه

خاموش نکردن وسایل نقلیه عادت اکثر رانندگان است که هر سال برای شرکت ها بخصوص مدیریت ناوگان حمل و نقل تقریبا ۲۰ میلیارد دلار هزینه دارد. مدیران ناوگان می توانند رانندگان را برای درجا کار کردن اتومبیل مورد توبیخ قرار دهند، اما نتوانسته اند دقیقاً هنگامی که رانندگان موتور را به طور غیر ضروری روشن می گذارند تشخیص دهند. سامانه مدیریت ناوگان با شناسایی زمان درجا کارکردن وسایل نقلیه، این معضل را حل می کند. با استفاده از این نرم افزار، مدیران ناوگان می توانند گزارش هایی تهیه کنند تا ببینند کدام وسیله نقلیه بیشترین زمان درجا کردن را دارد و بتوانند آنها را آموزش دهند تا از درجا کار کردن اتومبیل خود جلوگیری کنند.

  • رفتارهای غیر ایمن رانندگان

رفتارهای غیر ایمن رانندگی (مانند سرعت غیر مجاز، ترمز شدید یا گردش شدید ) باعث افزایش حق بیمه ناوگان، مصرف سوخت و افزایش فرسایش وسایل نقلیه می شود. این سامانه مدیریت ناوگان حمل و نقل، بهینه سازی عملکرد ناوگان حمل و نقل توسط نرم افزاری است که از سرویس ردیابی GPS استفاده می کند. هنگامی که رانندگان شما درحال انجام این نوع رفتارها هستند به مدیران هشدار می دهد و آنها به رانندگان خود اطلاع می دهند که رفتارهای رانندگی آنها توسط فن آوری GPS ردیابی می شود، در نتیجه آنها بادقت بیشتری رانندگی می کنند.

ایمنی خودرو

  • کاهش تصادفات و بهبود ایمنی ناوگان

در توضیح بیشتر اینکه مدیریت ناوگان حمل و نقل چیست می توان گفت که ناوگانهای بزرگ یا کوچک امکان دارد با خسارت شدید خودرو یا هزینه آسیب دیدگی راننده مواجه شوند. به طور متوسط ​​ادعای آسیب دیدگی کارگران بیش از ۲۱۰۰۰ دلار در هر حادثه است. یک سیستم جامع GPS که کلیدهایی برای بهبود ایمنی رانندگی است عامل: سبب مسیریابی ایمن در جاده ها، نگهداری صحیح وسایل نقلیه و فراهم کردن آموزش های ضمن خدمت راننده برای ایمنی تر شدن می شود.

  • کارایی عملیاتی

شاید یکی از مهمترین وظایف مدیریت ناوگان حمل و نقل، بهره وری عملیاتی، شامل انتقال محصولات یا خدمات در سریعترین زمان ممکن برای فروشندگان یا مشتریان می باشد. قطعا ردیابی وسایل نقلیه به استفاده کامل از امکانات خودرو و حفظ محموله ها کمک می کند.

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments