ماجرای کیک های آلوده به قرص و راهکارهای کنترل فرآیند توزیع مواد غذایی

کیک های آلوده

قرص در کیک

قرار دادن قرص در کیک در حین فرآیند توزیع و ارسال محصول صورت گرفته است

معاون کل وزارت بهداشت اعلام کرد: کیک‌هایی در برخی استان‌ها دیده شده که مربوط به کارخانه نبوده است. زیرا امکان ندارد قرص و کپسول در حرارت بالا یا فرآیند ساخت کیک، سالم باقی بماند. این موضوع نشان دهنده این واقعیت است که قرص‌های مورد نظر در حین فرآیند توزیع و ارسال محصول به دست مصرف کننده نهایی در کیک‌ها قرار داده شده است. در این متن فرآیند توزیع مواد غذایی از تولید تا مصرف با استفاده از یک نمودار توضیح داده شده است. مرحله احتمالی قرار دادن قرص در کیک نیز نمایش داده شده است و در ادامه روش‌های جلوگیری از تخلفات به تفصیل بیان خواهد شد.

با توجه به اینکه قرار دادن قرص در کیک در فرآیند تولید کاری غیر ممکن بوده است، تنها در فرآیند توزیع این اتفاق رخ داده است. در واقع در یک عملیات، خودروی حامل مواد غذایی پس از بارگیری مواد غذایی از مبداء‌های مختلف، در مناطق جغرافیایی متعدد و غیر مجاز توقف داشته، درب یخچال و خودرو را باز کرده و قرص‌های یاد شده را در مواد غذایی قرار داده‌اند. این امر موجب آلوده شدن کیک در مدارس شده است. چرا که توزیع مدارس نیز توسط خودروهایی مشخص انجام می‌شود که از عمده‌فروشی‌ها بارگیری می‌کنند.

حال به این نکته باید دقت کرد، در صورتی که فرآیند توزیع به طور کامل کنترل شود، امکان توقف غیر مجاز و باز کردن درب خودرو، امکان نخواهد داشت.

راهکار نهایی برای کنترل فرآیند توزیع

سامانه مدیریت ناوگان خودرویی این امکان را برای مدیران فراهم می‌کند که با استفاده از یک ردیاب خودرویی، نرم‌افزار مدیریت ناوگان و اپلیکیشن موبایلی، مجموعه ناوگان خودرویی خود را از راه دور کنترل کنند. مدیریت هوشمند و از راه دور خودروهای توزیع، باعث می‌شود که میزان تخلفات رانندگان در این فرآیند به حداقل برسد. در حقیقت کلیه ناوگان توزیع به ردیاب خودرویی تجهیز می‌شوند که موقعیت جغرافیایی خودروها را برای نرم‌افزار ارسال می‌کنند.

رانندگان می‌توانند محدوده‌ها و مسیرهای جغرافیایی مشخصی را تعریف کنند و در صورت خروج خودرو از این محدوده‌ها هشدار دریافت کنند. چالش اصلی در فرآیند توزیع، توقفات غیر مجاز است. سامانه مدیریت ناوگان با توجه به اطلاعاتی که از طریق ردیاب دریافت می‌کند، کلیه توقفات را با توجه به محدوده‌های جغرافیایی ثبت کرده و در اختیار مدیران و کاربران قرار می‌دهد.

 

 

کنترل یخچال خودرو یکی از مهمترین شاخص‌‌ها در توزیع مواد غذایی و دارویی به شمار می‌آید. کنترل دمای یخچال در موقعیت‌های مختلف و همچنین کنترل از راه دور درب یخچال با استفاده از سامانه مدیریت ناوگان فراهم شده است. مدیران با توجه به هشدارهای تعریف شده، در صورت باز شدن درب خودرو در موقعیت‌های جغرافیایی غیر مجاز و یا بالا و پایین رفتن دمای یخچال، هشدار دریافت می‌کنند.

در نهایت، در صورتی که کلیه خودروهای حوزه پخش مواد غذایی و دارویی به سامانه مدیریت ناوگان تجهیز باشند نه تنها می‌توان خط مسیر آن‌ها را دریافت کرد و آن‌ها را به صورت لحظه به لحظه ردیابی کرد، بلکه تخلفات رانندگان نیز قابل پیگیری بوده و امکان باز شدن درب خودرو و توقفات غیر مجاز نیز به حداقل می‌رسد.

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments