ردیاب خودرویی دلفین با قابلیت دریافت اطلاعات شبکه CAN خودرو تحت پروتکل J1939

شبکه CAN خودرو

شرکت دلفین آپادانا سرانجام نسخه FMS ردیاب خودرویی خود را معرفی کرد

اولین نکته‌ای که پس از عرضه این ردیاب خودرویی مورد توجه قرار گرفت، قابلیت این سخت‌افزار در خواندن اطلاعات شبکه CAN خودرو از طریق پروتکل J1939 است. از آن‌جا که این پروتکل قابلیت برقراری ارتباط با سرعت بالاتری را فراهم کرده است، ردیاب خودرویی دلفین با نام تجاری DO-107 در نسخه پیشرفته خود اطلاعاتی چون سرعت خودرو بر اساس وضعیت چرخ‌ها و داده‌های تاخوگراف، وضعیت پدال‌های گاز و ترمز، وضعیت کروز کنترل، دمای مایع خنک کننده موتور، میزان سوخت مصرفی و حتی سطح سوخت موجود در باک بنزین، دور موتور، وزن محورها، ساعات کل کارکرد خودرو و کلیه اطلاعات مورد نیاز کاربران، مدیران و رانندگان را تحت پروتکل J1939 دریافت می‌کند. همچنین لازم به ذکر است که خواندن کدهای خطای موجود انواع ناوگان سنگین از جمله خودروهای راهسازی، معادن، کشاورزی و غیره با استفاده از این پروتکل و استاندارد FMS فراهم شده است.

کدهای خطای شناسایی شده از ۳ عنصر اصلی تشکیل شده است :

  • تعداد پارامترهای مشکوک (SPN)
  • شناسایی دلیل خطا (FMI)
  • شمارش تعداد دفعات وقوع خطا (OC)

خطاهایی از جمله وضعیت نامطلوب پدال گاز، ترمز و یا کلاچ، دمای بالای مایع خنک کننده موتور، میزان سوخت مصرفی بیش از حد نرمال، دور موتور غیر استاندارد و غیره که می‌تواند عواملی مثل ولتاژ بالاتر و یا پایین‌تر از نرمال باعث به وجود آمدن این خطاها شده باشند و همچنین تعداد دفعاتی که این خطاها رخ داده است، توسط پروتکل J1939 شناسایی می‌شوند.

به عنوان مثال (SPN=91, FMI=3, OC=5) نشان دهنده این است که پارامتر مشکوک مربوط به وضعیت پدال گاز است که به دلیل بالاتر بودن ولتاژ ورودی نسبت به حالت نرمال رخ داده است. همچنین این اتفاق تاکنون ۵ بار تکرار شده است.

شناسایی کدها توسط این پروتکل هزینه‌های تعمیرات و نگهداری را به مقدار قابل توجهی کاهش می‌دهد. به عبارتی شناسایی این کدها از راه دور و تشخیص بدون خطای مشکلات ناوگان خودرویی، باعث شده است دیگر صاحبان ناوگان برای تعمیرات ناوگان خود الزامی به حضور در تعمیرگاه‌ ها نداشته و از تشخیص‌های آزمون و خطایی نیز جلوگیری می‌کند. به دلیل وسعت پارامترهای دریافتی و همچنین امکان گروه‌بندی این شاخص‌ها و دریافت اطلاعات جامع و کامل تر، J1939 در صنایع خودرویی به عنوان یک استاندارد الزامی شناخته شده است.

عملکرد تیم فنی دلفین

آنچه توسط تیم فنی شرکت دلفین صورت گرفته است، ثبت بیش از ۲۰۰ پارامتر کاربردی J1939 (71) است که کلیه پارامترهای مربوط به استاندارد FMS را پوشش می‌دهد. به عبارتی FMS زیر مجموعه کاملی است از پروتکل J1939 . اضافه بر پارامترهای عنوان شده، خواندن کدهای خطای J1939 (73) از دیگر ویژگی‌های بارز ردیاب پیشرفته دلفین می‌باشد. هم‌اکنون شرکت دلفین آپادانا با افتخار اعلام می‌کند ردیاب پیشرفته DO-107 دریافت اطلاعات از شبکه CAN خودرو را با پروتکل J1939 امکان‌پذیر کرده و از کلیه ناوگان سنگین دارای شبکه CAN در بازار پشتیبانی می‌کند.

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments