شاخص‌های انتخاب یک سیستم مدیریت ناوگان مناسب – سرویس (بخش اول)

سيستم مديريت ناوگان خودرو

مقدمه

اگر در فکر هوشمندسازی ناوگان خودرویی خود هستید ولی تعدد سامانه‌های مدیریت هوشمند ناوگان خودرویی موجود در بازار باعث سردرگمی شما شده است، ارزیابی چند شاخص معرفی شده در این نوشته که بیشترین ارتباط را با کسب و کار شما دارند، نهایت کاری است که باید انجام دهید. در این نوشته شاخص‌های کلیدی انتخاب برترین سیستم مدیریت هوشمند ناوگان خودرویی مورد بررسی قرار گرفته است. در نظر داریم در چند مقاله پیاپی کلیه فاکتورها را بررسی کنیم. با ما همراه باشید و مجموعه مقالات شاخص‌های انتخاب برترین سیستم مدیریت ناوگان خودرویی را دنبال کنید.

همچنان که تکنولوژی پیشرفت می‌کند، صاحبان کسب‌وکارها تمایل بیشتری برای به بکارگیری روش‌های مدرن برای افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه‌ها، پیدا کرده‌اند. آنچه که امروزه مورد توجه زیادی قرار گرفته است کنترل ناوگان خودرویی و کارمندان از راه دور و ثبت کارکرد و عملکرد آنهاست. هم چنان که گفته شد کنترل از راه دور ناوگان و رانندگان و ثبت دقیق داده‌ها نه تنها هزینه‌های سازمانی را کاهش می‌دهد، بلکه میزان بهره‌وری را نیز افزایش خواهد داد. علاوه بر این، سیستم‌های مدیریت ناوگان خودرویی برای کسب‌وکارهایی که تمرکزشان بر مدیریت زنجیره تامین است مثل حمل‌ونقلی‌ها، شرکت‌های تدارکاتی و توزیع و پخش، راهسازی و معادن و در کل سازمانی‌هایی که ناوگان خودرویی در آن‌ها نقش اصلی را ایفا می‌کند، کارآمد بوده و بهره‌وری را تا حد زیادی افزایش می‌دهد. پس، انتخاب بهترین سیستم با توجه به شاخص‌های معین، امری ضروری و حیاتی است.

چگونه از بین تمامی سیستم‌هایی که در بازار وجود دارد و انبوه شاخص‌ها و ویژگی‌هایی که روزانه نیز افزایش می‌یابند، بهترین سیستم مدیریت ناوگان خودرویی را با توجه به عملکرد سازمانی انتخاب کنیم؟

در این بخش سرویس‌های لازم و حیاتی که توسط سامانه مدریت ناوگان خودرویی دلفین ارائه می‌شود، مورد بررسی قرار می‌گیرند.

سیستم ردیابی ناوگان خودرویی

سیستم ردیابی ناوگان خودرویی دلفین، کسب‌وکارها را در مدیریت اثربخش ناوگان خودرویی یاری می‌کند. مدیریت از راه دور ناوگان خودرویی تنها از طریق یک پلتفرم از دیگر ویژگی‌هایی است که می‌تواند سامانه را در دسته بهترین‌ها قرار دهد. با استفاده از الگوریتم ردیابی خلاقانه و هوشمند در سیستم سخت‌افزار ردیابی خودروی دلفین DO-107، با کمترین نقاط ( تنها دسترسی به نقاط ضروری و حیاتی ) می‌توان به بهترین خط مسیرها دست پیدا کرد.

کنترل رفتار راننده

تنها با افزایش ایمنی در رفتار رانندگان و کاهش رانندگی تهاجمی می‌توان شهرت یک شرکت حمل‌ونقلی، توزیع، ساخت‌وساز و غیره را بهبود بخشید. همچنین بهبود عملکرد رانندگان موجب صرفه‌جوئی در هزینه سوخت مصرفی و تعمیرات و نگهداری خواهد شد. با به کارگیری ماژول کنترل رفتار راننده سیستم دلفین، مدیران ناوگان می‌توانند به یک دید کلی و وسیع نسبت به ناوگان و رانندگان دست پیدا کنند. به عبارتی می‌توان شهرت یک سازمان را تنها با اولویت قرار دادن امنیت رانندگان و دارایی مشتریان به اندازه قابل توجهی افزایش داد.

سرویس کنترل رفتار راننده
  • عملکرد راننده را به طور کامل آنالیز و بررسی می‌کند.
  • کلیه فعالیت‌های رانندگان را در موقعیت‌های جغرافیائی و دقیق و در لحظه در اختیار مدیران قرار می‌دهد.
  • شتاب‌های شدید و ناگهانی را ثبت می‌کند.
  • ترمزهای شدید و خیلی شدید را ثبت می‌کند.
  • گردش‌های ناگهانی را هشدار می‌دهد.
  • با تعریف محدوده سرعت، امکان دریافت هشدار در زمان افزایش سرعت نسبت به محدوده تعریف شده، امکان‌پذیر است.
  • میزان سوخت مصرفی را با استفاده از داده‌های ECU و شبکه CAN ثبت می‌کند.
  • دور موتور را ثبت کرده و با تعریف دور موتور مجاز، امکان دریافت هشدار زمان رانندگی با دور موتور غیر مجاز را اعلام می‌کند.
  • رانندگان را امتیازبندی کرده و آن‌ها را در رسته رانندگان ممتاز تا بی احتیاط قرار می‌دهد.

سرویس کنترل دمای کابین خودرو و یخچال ناوگان یخچال‌دار

کنترل از راه دور دمای یخچال ناوگان یخچال‌دار باعث جلوگیری از فساد مواد خوراکی، بهداشتی و دارویی شده و از اموال سازمانی و مشتریان محافظت می‌کند.

سرویس کنترل میزان سوخت مصرفی و موجود در باک بنزین

شرکت دلفین این شرایط را برای صاحبان و مدیران ناوگان فراهم کرده است که با استفاده از سنسور سوخت و با اطلاعات شبکه کن خودرو و ECU میزان سوخت مصرفی را محاسبه کنند. همچنین با نصب سنسور سوخت می‌توان میزان سوخت موجود در باک را نیز ثبت کرد. کنترل مصرف سوخت علاوه بر جلوگیری از سرقت سوخت، باعث برنامه‌ریزی هزینه‌های سوخت سازمانی می‌شود.

دیاگ از راه دور خودرو و ثبت مشکلات ناوگان خودرویی

دیاگ از راه دور خودرو دید کاملی نسبت به وضعیت ناوگان و میزان سلامت آن در اختیار مدیران و صاحبان ناوگان قرار می‌دهد. کلیه داده‌های این سرویس قابل ارائه بر روی داشبورد مدیریت و کاربران خواهد بود که باعث می‌شود فرآیند تعمیرات و نگهداری خودرویی با خطای کمتر، در حداقل زمان و با کنترل بیشتری صورت گیرد. رفع به موقع مشکلات ناوگان خودرویی، هزینه تعمیرات و نگهداری و سوخت مصرفی را به صورت قابل توجهی کاهش می‌دهد.

دریافت اطلاعات شبکه CAN و خواندن اطلاعات ECU

استفاده از سخت‌افزارهایی با قابلیت اتصال به شبکه CAN خودرو و ECU، باعث بازیابی حجم عظیمی از داده‌ها و پارامتر‌ها مثل میزان مصرف سوخت، وضعیت کروز کنترل، دمای موتور، مسافت پیموده شده، دور موتور و … خواهد شد.

تعریف محدوده‌های جغرافیایی

دریافت هشدار با تعریف رویداد محدوده جغرافیایی شرایطی را فراهم می‌کند که مدیران ناوگان در صورت ورود و خروج ناوگان خودرویی به محدوده جغرافیایی تعریف شده، هشدار دریافت کرده و با خبر شوند. سامانه مدیریت ناوگان دلفین این امکان را برای کاربران فراهم کرده است تا بتوانند محدوده‌هایی دایره‌ای، چهار ضلعی و چند ضلعی را بر روی موقعیت‌های جغرافیایی مورد نظر خود تعریف کنند. همچنین هشدار ورود/خروج را می‌توانند از طریق ( واتس‌اپ، SMS، تماس، ایمیل و نوتیفیکیشن سیستمی ) دریافت کنند.

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments