ردیاب هوشمند خودرو

ردیاب هوشمند خودرو بهترین راهکار برای مدیریت هوشمند ناوگان خودرویی

امروزه با تغییر فرآیندها و پیشرفت صنعت آی تی، صنعت خودروسازی سخت در تلاش است که از هوشمندسازی عقب نماند. روزانه شاهد تغییرات زیادی در فرآیند خودروسازی هستیم. لازم به ذکر است که اگر تا چندی پیش هوشمندسازی و حتی یک ردیابی ساده تنها متعلق به خودروهای گران‌قیمت بود، امروزه با روی کار آمدن انواع ردیاب‌ها و نصب آسان آن‌ها، کلیه ناوگان می‌توانند هوشمند شده و قابل کنترل باشند. آن چه یک خودرو قدیمی را از خودروهای جدید و امروزی متمایز می‌کند امکان نصب ردیاب هوشمند خودرو بر روی خودروهای نوین و جدید است.

تا چندی پیش صحبت از ردیابی به همراه کاهش هزینه‌ها، کمی ناباورانه بود. چرا که تولید کنندگان معتقد بودند افزودن انبوهی از فناوری‌های دیجیتال باعث کاهش تمرکز راننده و پرت شدن حواس وی می‌شود. اما ردیاب هوشمند خودرو طراحی شده توسط تیم‌های متخصص، بدون نیاز به سخت‌افزارها و تجهیزات جانبی بسیار زیاد، این توانایی را دارند که ناوگان خودرویی را به صورتی همه جانبه مدیریت کنند.

ردیاب هوشمند

سوال: ردیاب هوشمند خودرو چیست و چه تفاوتی با ردیاب خودرو معمولی دارد؟

اولین و مهمترین تفاوت ردیاب خودرو معمولی و ردیاب هوشمند خودرو، امکان اتصال نوع هوشمند آن با شبکه CAN و OBD خودرو است. این سخت‌افزار توانایی دریافت اطلاعات ECU خودرو را دارد. با استفاده از این اطلاعات است که امکان مدیریت همه ابعاد یک خودرو و راننده امکان‌پذیر می‌شود.

مدیریت همه جانبه خودرو، چه اطلاعاتی را دربرمی‌گیرد؟

وقتی صحبت از مدیریت همه جانبه می‌شود چیزی فراتر از ردیابی را دنبال می‌کنیم. کنترل سرعت و تحلیل رفتار راننده، امکان مکالمه دو طرفه با رانندگان، کنترل سوخت مصرفی و حجم مخزن سوخت، کنترل وزن بارگیری شده و امکان نظارت بر زمان بارگیری و تخلیه بار، کنترل دمای یخچال خودروهای یخجال‌دار، امکان رسم محدوده‌های جغرافیایی و دریافت هشدار از هنگام ورود و خروج از این محدوده‌ها، دریافت هشدار در صورت قطع جریان برق و یا آنتن ردیاب، دریافت آلارم در صورت استفاده از ضد ردیاب‌ها، ثبت زمان پارک و کارکرد درجای خودرو، تشخیص کارکرد درجای واقعی از غیر واقعی، کنترل زمان روشن و خاموش شدن خودرو، اعمال تعمیرات و نگهداری مکانیزه، …تمامی شاخص‌های یاد شده می‌توانند از جمله پارامترهایی باشند که از طریق ردیاب هوشمند خودرو خودرو دریافت شده و قابل بررسی و تحلیل هستند.

 دقت بالای پارامترهای عنوان شده با اتصال به OBD و ECU خودرو افزایش می‌یابد. اضافه بر این اتصال ردیاب هوشمند خودرو به سیستم OBD و ECU خودرو فرآیند تعمیر خودرو را سرعت بخشیده و شناسایی بدون خطای عیوب خودرو را امکان‌پذیر می‌کند. قطعا برای شما اتفاق افتاده است که پس از روشن شدن چراغ چک خودرو به تعمیرگاه مراجعه کرده‌اید. تعمیرکار طی یک فرآیند زمان بر خودرو شما را به یک دستگاه عیب‌یاب یا OBD متصل می‌کند. با به کار بردن سخت‌افزار هوشمند، دیگر نیازی به این فرآیند نیست.

ردیاب هوشمند

ردیاب هوشمند خودرو کدهای خطای ثبت شده را به سمت سرور ارسال می‌کند و تعمیرکاران بدون نیاز به دیاگ زدن مشکلات خودرو را درکوتاهترین زمان تشخیص می‌دهند. باید به این نکته نیز اشاره کرد که در صورت ایجاد خطا در خودرو، راننده هشدار دریافت می‌کند و پیش از آن که خودرو با مشکلات جدی رو به رو شود تعمیرات صورت می‌گیرد.

و نهایتا اینکه

یک ردیاب هوشمند خودرو علاوه بر امکانات عیب‌یابی و خواندن اطلاعات ECU و OBD ،تمامی قابلیت‌های یک ردیاب خودرو معمولی را داشته و می‌توان در هر لحظه از موقعیت و وضعیت خودرو و همچنین راننده با خبر شد. در واقع تنها با یک ردیاب هوشمند خودرو می‌توان ناوگان خودرویی را به صورتی هوشمندانه مدیریت کرد.

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments