ردیاب خودرو بهتر است یا دزدگیر؟

دوراهی انتخاب دزدگیر یا ردیاب

آیا تفاوت بین سیستم‌های فعال و منفعل یا ردیاب و دزدگیر را می‌دانید؟ اگر در شرایط انتخاب قرار بگیرید آیا می‌دانید ردیاب خودرو بهتر است یا دزدگیر ؟

در این مقاله در ابتدا تلاش شده است تفاوت‌های اصلی ردیاب و دزدگیر بیان شود. در ادامه معایب و مزایای هر یک مورد تحلیل قرار می‌گیرد و در انتها به کسانی که در مرحله انتخاب بین دزدگیر و ردیاب‌ها هستند کمک می‌شود که بهترین انتخاب را داشته باشند و متوجه شوند که ردیاب خودرو بهتر است یا دزدگیر ؟

پیشرفت‌های دنیای IT امنیت ناوگان خودرویی را متحول کرد

اگر روند پیشرفت تکنولوژی را دنبال کرده باشید می‌بینید که امروزه دنیای IT تمام بخش‌های زندگی شهروندان را تحت‌الشعاع قرار داده است. صنعت ناوگان خودرویی نیز از پیشرفت‌های دنیای IT بی تاثیر نبوده است. تلاش بر این است که تاثیرات IT و مدیریت کردن ناوگان خودرویی در ردیابی و افزایش امنیت آن‌ها مورد بررسی قرار گیرد. به عبارتی دیگر، پیشرفت‌های نرم‌افزاری و سهولت ایجاد شده توسط آن‌ها، تفاوت‌های اساسی بین دزدگیر و ردیاب ایجاد کرده است.

دستگاه‌های دزدگیر قدیمی و نوین

وقتی صحبت از دزدگیرها می‌شود، به دو نوع سخت‌افزار قدیمی و جدید اشاره می‌شود. دستگاه‌های دزدگیری که تنها با ایجاد آلارم صاحبان ناوگان را متوجه خطر می‌کنند اما در صورت به سرقت رفتن خودرو امکان دنبال کردن آن وجود ندارد و دستگاه‌های دزدگیر نوینی که نه تنها ایجاد آلارم می‌کنند بلکه می‌توانند داده‌های مربوط به مسیر طی شده را نیز در خود ثبت کنند اما مشکل این دسته از دزدگیرها این است که برای دسترسی به اطلاعات باید سخت‌افزار را از خودرو جدا کرد و به کامپیوتر وصل کرد.

تفاوت اساسی دزدگیر و ردیاب

تفاوت اساسی بین دزدگیر و ردیاب شاخص زمان است. سیستم‌های فعال با عنوان Real-Time ردیاب‌ها شناخته می‌شوند. دلیل این نامگذاری این است که بدون معطلی و فورا” داده‌های مربوط به موقعیت خودرو را نمایش می‌دهند. به عبارتی به راحتی می‌توان حرکت خودرو را بر روی صفحه موبایل و کامپیوتر مشاهده کرد.

ردیاب خودرو بهتر است یا دزدگیر؟

برای سازمان‌های بزرگ ردیاب خودرو بهتر است یا دزدگیر؟

ردیاب‌ها برای سازمان‌ها و کسب‌وکارهایی که هدفشان افزایش اثربخشی واحد نقلیه است بهترین انتخاب‌ها هستند. به طور مثال ردیاب‌ها توانایی رسم محدوده‌های جغرافیایی مجاز را برای رانندگان فراهم می‌کند. همچنین کاربران سیستم می‌توانند با تعریف قابلیت دریافت هشدار از زمان ورود و خروج خودروها به محدوده جغرافیایی تعریف شده با خبر شوند. کنترل ناوگان پخش و همچنین ویزیتورهای شرکت‌های تولیدی از این طریق به راحتی امکان‌پذیر است. در صورت سرقت خودرو توسط سارقین، ردیاب به راحتی قابل مشاهده نیست. در نتیجه می‌توان مسیر خودرو را دنبال کرده و خودرو را در کمترین زمان یافت. مزایای بیان شده باعث شده که ردیاب‌ها از دزدگیرها گران‌تر بوده و تهیه آن‌ها نیازمند هزینه بیشتری باشد.

از دیگر مزایای ردیاب‌ها می‌توان به امکان کنترل سوخت مصرفی و کاهش هزینه‌های مربوط به خودرو نیز اشاره کرد. همچنین اتصال سخت‌افزارهای متعددی همچون push to talk تماس‌ با راننده را مقدور کرده است. اگر ویژگی‌های پایه‌ای ردیابی را فاکتور بگیریم، دریافت اطلاعات ECU و OBD خودرو فرآیند تعمیرات و نگهداری را بهینه کرده است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با مزایای ردیاب‌ها به مقاله تفاوت مدیریت ناوگان و ردیابی مراجعه کنید.

معایب به کارگیری دزدگیرها

اگر دزدگیرها را به دو دسته دزدگیر قدیمی و جدید تقسیم کنیم، مدل قدیمی تر آن با ایجاد آلارم راننده را از سرقت خودرو آگاه می‌کند و امکان  دنبال کردن مسیر خودرو وجود ندارد. مدل جدیدتر دزدگیرها قابلیت ثبت مسیر طی شده را دارند. اما باید ردیاب از خودرو جدا شده و به کامپیوتر متصل شود. این دسته از دزدگیرها برای سازمان‌های کوچکی اثربخش است که هدف نهایی آن‌ها تنها عدم استفاده شخصی کارمندان از خودروهای سازمانی است. این دزدگیرها حافظه محدودی داشته و باید هر هفته از خودرو جدا شده و داده‌های آن‌ها توسط مدیران تحلیل شود.

در نتیجه

  • به دلیل اعلام هشدار توسط خودرو سارقین از وجود دزدگیر آگاه شده و بلافاصله از طریق دستگاه جمر و دیگر تجهیزات سیستم را از کار می‌اندازند.
  • در صورت حساس بودن سیستم دزدگیری، سر و صدای ایجاد شده برای همسایگان مزاحمت ایجاد می‌کند.
  • سارقین می‌توانند پیش از به صدا در آمدن دزدگیر آن را ازا کار بیندازند.
  • نمی‌تواند خودرو را در فواصل طولانی پوشش دهد.
  • دزدگیر از سرقت خودرو جلوگیری نمی‌کند و حتی بر خلاف نامش قابلیت دزدگیری نیز نخواهد داشت.

و اما از مزایای آن می‌توان به قیمت پایین آن‌ها اشاره کرد و همچنین بر روی انواع خودرو قابلیت اتصال دارند.

با تمام این تفاسیر، دزدگیر بهتر است یا ردیاب؟

اگر سازمان شما، سازمانی بزرگ با تعداد ناوگان زیاد از انواع مختلف است، اگر کاهش هزینه خودروها برای شما از اهمیت زیادی برخوردار است، اگر فرآیند تعمیرات و نگهداری به یک چالش سازمانی تبدیل شده است و دائما توسط رانندگان به فراموشی سپرده می‌شود، اگر هزینه کردن دوباره و بدون هدف گریزانید، اگر طول عمر خودرو و میزان سلامت آن برایتان مورد اهمیت است، اگر از تشخیص‌های نادرست تعمیرکاران به سطوح امده و هزینه‌های زیادی را متحمل شده‌اید، اگر بارها و بارها به دلیل فراموشی تاریخ تمدید بیمه پول زیادی را از دست داده‌اید، اگر خودرو گران قیمتی دارید که سرقت آن یکی از کابوس‌های بزرگ زندگی شماست و در نهایت اگر به عنوان یک شهروند کاهش ترافیک شهری و آلودگی زیست محیطی یکی از دغدغه‌های شماست

پاسخ این است

ردیاب با قابلیت ثبت داده‌های مربوط به سامانه‌های مدیریت ناوگان، بهترین انتخاب برای شما خواهد بود.

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments