مدیریت ناوگان و ردیابی خودرو و تحول در صنعت بیمه

ردیابی خودرو در صنعت بیمه

ردیابی خودرو در صنعت بیمه

ردیابی خودرو در صنعت بیمه

رشد و توسعه اقتصاد و تجارت جهانی در مقطع کنونی بدون در نظر گرفتن نقش تلفیقی سیستم‌های حمل و نقل و بیمه در کاهش هزینه‌ها قابل تصور و پیش‌بینی نخواهد بود. از طرفی بیمه ناوگان باعث می‌شود که مدیران حمل و نقل بدون هراس از خطرات به تجارت پرداخته و اقتصاد را توسعه بخشند. فرقی نمی‌کند راننده خودروهای تجاری باشید، یا اتاق فرمان دیسپاچینگ را اداره کنید، یا آنکه وظیفه مدیریت ناوگان را بر عهده داشته باشید، امنیت خودروها برای شما از اهمیت زیادی برخوردار است. محققان متوجه تاثیرات زیادی از صنعت ردیابی خودرو در صنعت بیمه شده‌اند. آنها معتقدند که تا پایان سال ۲۰۱۷ تأثیرات سیستم‌های مدیریت ناوگان و ردیابی خودرو در صنعت بیمه و حمل نقل انقلابی ایجاد خواهد کرد. سامانه‌های مدیریت ناوگان می‌توانند سطح پوشش‌های بیمه‌ای، هزینه‌ها و سطح ایمنی رانندگان را تغییر دهند.

ردیابی خودرو در صنعت بیمه

تغییر در سیاست‌های بیمه‌گذاری ناوگان‌های تجاری

از تأثیرات ردیابی خودرو در صنعت بیمه، تأثیر بر نرخ بیمه خودروهای تجاری است که خواهد توانست محبوبیت آن را در میان رانندگان باز یابد. فارغ از کوچک یا بزرگ بودن سازمان و شرکت‌ها، گرایش آنها به سمت استفاده از ردیاب‌ها روز به روز در حال افزایش است چرا که مدیریت ناوگان‌ها با اطلاع از موقعیت لحظه‌ای آن‌ها، کاکرد و عملکرد و همچنین کیفیت حضورشان، راحت‌تر خواهد بود. رانندگان نیازمند امنیت بیشتر با هزینه‌های بیمه کمتر هستند که امنیت را ردیاب‌های خودرو و سامانه‌های مدیریت ناوگان تامین کرده و کاهش هزینه‌ها با همکاری شرکت‌های بیمه محقق خواهد شد.

پیاده‌سازی سیستم‌های ردیابی در خودروهای تجاری باعث شده است شناسایی رانندگان متخلف راحت‌تر شده و همچنین مدیریت ناوگان‌ها با روندی منطقی‌تر صورت می‌گیرد. به طور مثال با ارائه داده‌های صحیح و به روز نیازهای رانندگان و مدیران به شکل قابل توجهی پوشش داده می‌شود و در صورتی که نیاز به اطلاعات خاصی باشد تمامی آن‌ها قابل دسترس هستند.

شرکت‌های بیمه و ارائه‌دهندگان خدمات مدیریت ناوگان‌ها هر دو یک هدف را دنبال می‌کنند، آن هم افزایش امنیت رانندگان است. به همین دلیل پذیرش این سیستم توسط رانندگان و شرکت‌های حمل و نقل آسان تر شده است زیرا تا پیش از این حس کنترل شدن از سمت مافوق تاثیرات مثبت سامانه را کمرنگ کرده بود. نرخ‌های بیمه با بهبود عملکرد راننده کاهش پیدا می‌کنند. چرا که با استفاده از سامانه‌های مدیریت ناوگان تعداد تصادفات و همچنین سواستفاده از ناوگان کاهش پیدا کرده و امنیت رانندگان نیز افزایش می‌یابد.

استفاده از داده‌های ردیابی خودرو برای بیمه ناوگان بر اساس مسافت پیموده شده و مدت زمان استفاده از ناوگان

UBI

usage based insurance

خودرو بر اساس مسافتی که پیموده است و مدت زمانی که مورد استفاده قرار گرفته است بیمه می‌شود.

PAYD

pay as you drive

راننده حق بیمه را بر اساس مدت زمانی‌که خودرو استفاده شده و مسافت پیموده شده پرداخت می‌کند.

تغییر در سیاست‌های بیمه‌گذاری ناوگان‌های تجاری

پیش بینی می‌شود که تا پایان سال ۲۰۱۷ نزدیک به ۸۰ درصد خودروهای آمریکا مجهز به سیستم های ردیابی بوده و خدمات بیمه با استفاده از داده‌های این ردیاب‌ها به آنها تعلق گیرد

 رانندگان و مدیران حمل و نقل داده‌های خودروها را با شرکت‌های بیمه به اشتراک می‌گذارند. بیمه گذاران با توجه به داده‌هایی که سامانه در اختیار آنها قرار داده است می‌توانند حق بیمه متناسبی را با توجه به عملکرد خودرو و رفتار راننده تعیین کنند. در نتیجه نه تنها راننده حق بیمه کمتری پرداخت می‌کند بلکه در صورتی که تصادف یا سانحه‌ای رخ دهد راننده نمی‌تواند ادعای نادرستی داشته باشد و بیمه با استفاده از اطلاعات ردیاب خودرو مبلغ خسارت را دقیق مشخص می‌کند.

باید به این نکته توجه کنید که ردیابی خودرو نقش حیاتی در حفظ دارایی شرکت‌های حمل‌و‌نقل دارد و مدیریت خودروها با استفاده از سامانه‌های مدیریت ناوگان خود یک عنصر اساسی در کاهش ریسک‌های مدیریتی و سرمایه‌گذاری در حمل‌و‌نقل است. با استفاده از ردیاب‌ها و مدیریت ناوگان با تحلیل داده‌های آنها هزینه‌های جاری شرکت‌ها کاهش می‌یابد.

ردیابی خودرو با ثبت اطلاعات مربوط به موقعیت کنونی خودرو و اطلاع از در معرض خطر قرار گرفتن ناوگان‌ها ریسک خراب شدن آن‌ها و همچنین بروز تصادف به دلیل نقص فنی را به حداقل می‌رساند. شرکت‌های حمل‌و‌نقل بسیاری هستند که از ردیاب خودرو برای ثبت اطلاعات موقعیتی ناوگان استفاده می‌کنند و رانندگان را به رانندگی ایمن تشویق می‌کنند. اطلاعات دریافتی به شرکت‌های بیمه ارائه می‌شود و این شرکت‌های بیمه هستند که با استفاده از این داده حق بیمه را مشخص می‌کنند.

منافع ردیابی خودرو در صنعت بیمه برای رانندگان خودروها

 • افزایش ایمنی
 • کاهش هزینه‌های بیمه با پرداخت هزینه بر اساس داده‌های ردیاب خودرو
 • شناسایی میزان دخالت راننده در تلفات و تصادفات جاده‌ای و پایمال نشدن حق رانندگان

منافع ردیابی خودرو در صنعت بیمه برای شرکت‌های حمل و نقل

 • کاهش ریسک سرمایه‌گذاری
 • آسودگی خیال و مدیریت بهینه ناوگان‌ها
 • پرداخت هزینه کمتر به شرکت‌های بیمه
 • ایمنی خودرو و سرمایه‌های شرکت

منافع ردیابی خودرو در صنعت بیمه برای شرکت‌های بیمه

 • کاهش هزینه‌های بیمه‌های پرداختی
 • تشخیص میزان دخالت عامل انسانی در تصادفات و تلفات جاده‌ای و پرداخت بهینه خسارت
 • پرداخت بیمه بر اساس کارکرد خودرو و عملکرد راننده
 • افزایش ایمنی راننده و جاده
0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments