جلوگیری از سرقت پسماند در شهرداری‌ها توسط سیستم مدیریت ناوگان

سرقت پسماند

سرقت پسماند در شهرداری‌ها توسط ناوگان سازمانی

سرقت محموله‌های باری و پسماندها، یکی از نگرانی‌هایی است که سازمان‌های مختلف از جمله شهرداری‌ها با آن دست به گریبان هستند. این گونه سرقت‌ها به ویژه در شهرداری‌ها که روزانه حجم قابل توجهی از محموله‌های باری از جمله پسماند زیر نظر آن‌ها جا به جا می‌شود، خسارت بسیاری را به این سازمان‌ها وارد می‌کند. در این متن تجربه یکی از مشتریان دلفین در شناسایی تخلف و روش جلوگیری از ادامه آن مورد بررسی قرار گرفته است.

با توجه به شواهد موجود و گفته‌های کاربر این سازمان، پس از بررسی دقیق خطوط مسیر و محل‌های توقف ناوگان حمل پسماند، متوقف شدن و کارکرد درجای خودروها در یک مکان مشخص آن هم بیش از یک بار در روز، مورد توجه مدیران نقلیه قرار گرفت. گزارشات نشان دهنده شرایطی بود که دو خودرو از دو محدوده جغرافیایی متفاوت دو یا سه بار در روز در کنار یکدیگر توقف می‌کردند و به مدت بیش از ۶۰ دقیقه در آن موقعیت متوقف می‌شدند. رانندگان اذعان داشتند که در این ساعات تنها برای صرف نهار متوقف می‌شدند و دلیل دیگری نداشته است. اما توقف بیش از یک بار در روز، شک مدیران را به یقین تبدیل کرد که قطعا باید رفت و آمد رانندگان مورد بررسی قرار گیرد.

کاربر نرم‌افزار با پیگیری دوباره این جریان متوجه شد که رانندگان محل توقف را تغییر داده‌اند ولی هم چنان این جریان چند بار توقف بیش از یک ساعت در روز، ادامه دارد. از آن‌جایی که محدوده جغرافیایی به صورت دقیق در سامانه تعریف شده بود و هر خودرو تنها باید در محدوده تعیین شده خود عبور و مرور می‌کرد، هشدارهای دریافت شده از خروج ناوگان از محدوده تعیین شده کاربران را به بررسی دقیق‌تر واداشت. گزارشات سامانه، موقعیت دقیق جغرافیایی ناوگان خودرویی و کارکرد درجای ثبت شده در سامانه، باعث شد ماموران شهرداری تصمیم بگیرند که ناوگان مشکوک را تعقیب کنند.

آن چه در واقعیت اتفاق افتاد بسیار نگران کننده بود.

در واقع خودرو حمل پسماند در کنار خودروی دیگری از یک محدوده جغرافیایی دیگر توقف می‌کرد و پسماندهای جمع‌آوری شده را به خودروی دیگر منتقل می‌کرد. خودرو نیز پسماند دریافتی را دریافت کرده و در بازار به فروش می‌رساند. امروزه افزایش ارزش پسماندهای خشک در حجم زیاد در شهرداری‌ها، رانندگان را به سرقت بار ترغیب کرده است. تنها با کنترل دقیق عملکرد رانندگان، کارکرد خودروها و موقعیت لحظه‌ای ناوگان می‌توان از وقوع این قبیل جرایم به طور کلی جلوگیری کرد.

در نهایت این جرم تنها به وسیله گزارشات سامانه مدیریت ناوگان قابل پیگیری شد.

ادعای رانندگان

توقف خودروها در کنار یکدیگر در ساعات مشخص تنها برای صرف نهار

واقعیت

توقف خودروهای مربوط به دو محدوده جغرافیایی مختلف در کنار یکدیگر برای جا به جایی بار و سرقت محموله‌های سازمانی

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments