تن کیلومتر در اصفهان به طور رسمی اجرا شد

مصوبه شواري عالي هماهنگي :

در راستای اجرای مصوبه ۲۰۹ شورای عالی هماهنگی ترابری کشور ، محاسبه کرایه کامیون با شیوه جدید و نرخ شاخص مبنا برای هر تن کیلومتر ۱۰۳۳ ریال تعیین شد . با توجه به اینکه اجرای این دستورالعمل امکان دارد موارد پیش‌بینی نشده احتمالی که جامعیت همه موارد ، معیارها و دامنه‌ها را پوشش ندهد وجود دارد .

از این رو توافق شد در صورتی که نرخ‌های محاسباتی از نرخ‌های فعلی کمتر باشد‌ ، نرخ فعلی ملاک عمل قرار گیرد . ‌

 

نرخ تن بر كيلومتر :

به منظور رفع نقایص احتمالی در اجرای مصوبه تن بر کیلومتر جلسات تخصصی هر ماه برگزار و با توجه به تغییرات قیمت ، اقلام هزینه‌ای ناوگان ، مبلغ نرخ تن بر کیلومتر به صورت دوره‌ای به روز شود . ‌محاسبه شاخص‌های اولیه تن کیلومتر بر اساس عوامل هزینه‌ای قیمت تمام شده و نرخ تن کیلومتر با در نظر گرفتن تاثیر تک تک هزینه‌ها در واحد تن بر کیلومتر و تجمیع آنها صورت گرفته است‌ . این نرخ بدون احتساب هزینه‌های سربار مانند کمیسیون ، بیمه مسئولیت مدنی ، تخلیه و بارگیری محاسبه شد و برای دستیابی به آن بیش از ۳۰ جلسه اصلی و فرعی ، ۱۰۶۰ نفر – ساعت زمان کار کارشناسی با حضور مسئولان و کارشناسان سازمان ، نمایندگان کامیون‌داران و رانندگان ، اساتید دانشگاه ، صاحبنظران و شرکتهای مشاور تشکیل شده است .

طی هماهنگی‌های صورت گرفته در راهداری استان اصفهان و ابلاغیه رسمی کانون انجمن‌های صنفی شرکت‌های حمل و نقلی استان ، طرح محاسبه کرایه با توجه به شاخص تن بر کیلومتر به طور رسمی از چهارشنبه تاریخ ۱۲ دی ماه ۱۳۹۷ اجرا شد .