مفهوم تلماتیک (Telematics) چیست؟

telematics

telematics

مقدمه

در دنیای امروز که داده ها و اطلاعات یکی از مهم ترین منابع برای تصمیم گیری های بزرگ هر سازمان و یا کسب و کاری می باشند، باید به دنبال ابزارهایی بود که امکان جمع آوری هرچه بهتر و دقیق تر داده ها و اطلاعات را فراهم آورند. اگر شما مدیر یک سیستم حمل و نقل باشید و یا در کسب و کار و سازمان خود با یک سیستم حمل و نقل سر و کار داشته باشید، برای نظارت، تصمیم گیری و کنترل سسیتم خود حتما نیازمند داده هایی هستید که بدون دردسر و دقیق به دست شما برسد.

تلماتیک یک فناوری بزرگ و رو به رشد است که احتمالاً در اخبار و رویدادهای صنعت صحبت هایی در مورد آن شنیده اید. اما آیا واقعاً می دانید که چیست و چه کارهایی می تواند برای تجارت شما انجام دهد؟ تلماتیک (Telematics) یک فناوری شامل ابزارهای ارسال، دریافت، ذخیره و تجزیه و تحلیل اطلاعات از راه دور می‌باشد که ابزار بسیار کارآمدی برای اداره یک سیستم حمل و نقل از راه دور می باشد.

 

ما در این مقاله سعی داریم این فناوری را به شما معرفی کنیم

معرفی

Telematics از ترکیب دو کلمه “tele” به معنای “دور” و یا “از راه دور” و ” informatics” به معنای “یک رشته عملیات پردازش اطلاعات” به وجود آمده است. تعریف ساده این لغت، انتقال اطلاعات از مسافت دور می باشد. تلماتیک یک فناوری همه کاره است، هم از نظر تعداد کارکردهایی که می تواند انجام دهد و هم وسعت تعداد وسایل نقلیه مختلف و سایر دستگاه هایی که می توان برای آن ها استفاده کرد.

این فناوری برای صنایع مختلفی مورد استفاده قرار گرفته است، اما زمانی که وارد حوزه حمل و نقل شد، توانست طیف وسیعی از اطلاعات وسایل نقلیه ی در حال انجام فعالیت در مکان های دور از دسترس را انتقال دهد و باعث ایجاد تحول اساسی در مدیریت ناوگان همچون افزایش بهره وری، تقویت خطوط و افزایش استاندارهای خدمات به مشتریان شد.

تلماتیک برای وسایلی چون: خودروها، وانت بارها، کامیون ها، واحدهای تک محور، تراکتورها، اتوبوس ها، تجهیزات سنگین و همچنین وسایل نقیله تخصصی قابل استفاده است.

Telematics چگونه کار می کند؟

فناوری های در حوزه تلماتیکس طیف وسیعی از داده ها را با استفاده از سیستم موقعیت (GPS) ، سنسورها و داده های موتور خودرو جمع آوری می کند.

چگونه؟

ابتدا قطعه یا قطعات تلماتیک بر روی وسیله نقلیه نصب می شوند، این قطعات اطلاعاتی مانند سرعت، مکان، راندمان سوخت ، دما ، رفتار و ساعت سرویس راننده را دریافت و ضبط می کنند. سپس پردازنده ها، داده های به دست آمده را از طریق پیوندهای (اینترنت، اینترانت و …) ارتباطی با سیستم ردیابی ناوگان به مکان دیگر، مانند دفتر شرکت، انتقال می دهد. سرانجام داده ها ضبط و ارائه می شوند تا مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرند و امکان بهبود عملکرد فراهم آید.

تلماتیک چه کاربردها و مزایایی دارد؟

تحقیقات و بررسی ها بر روی سیستم های حمل و نقل که از تلماتیک استفاده کرده اند نشان از آن دارند که فواید و مزایایی که این فناوری به ارمغان می آورد فراتر از مزایایی است که به طور عادی ذکر می شود. اما به طور کل می توان از مزایای آن به موارد زیر اشاره کرد:

تلماتیک می تواند راندمان سوخت را تنظیم کند!

سوخت یکی از بزرگترین هزینه های ناوگان تجاری است. داده های مربوط به تلماتیک از وسیله نقلیه می تواند به یک شرکت کمک کند تا شیوه های رانندگی فرد را تجزیه و تحلیل کند و باعث بهبود راندمان سوخت در طول زمان شود. کارآیی سوخت در اثر مشکلاتی از قبیل سرعت، بیکاری بیش از حد، مسیریابی ناکارآمد و نگهداری نامناسب وسایل نقلیه تحت تأثیر قرار می گیرد. دستگاه های تلماتیک می توانند به نظارت و تصحیح همه این مشکلات کمک کنند؛ تلماتیک یک روش عالی برای کاهش هزینه سوخت ناوگان و بهبود کارایی و عملکرد ایمنی راننده می باشد.

تلماتیک می تواند از ناوگان نگهداری کند!

تلماتیک وسایل نقلیه می تواند راه را برای پیش بینی مشکلات ناوگان  هموار کند. فناوری تلماتیک می تواند مشکلات مربوط به نگهداری را قبل از بروز آنها شناسایی کند و پیش از حاد شدن مشکلات به اپراتورها و مدیران ناوگان هشدار دهند و تعمیرات را آسان تر، سریع تر و کم هزینه تر کند.

تلماتیک می تواند ایمنی را تامین کند!

با نظارت بر نوع رفتار راننده و شیوه رانندگی او می توان برای افزایش ایمنی راننده و کاهش تصادفات و جلوگیری از اتفاقات ناگوار برنامه ریزی نمود.

برای آشنایی بیشتر با مفهوم تلماتیک، کلیپ زیر را مشاهده کنید

نتیجه گیری

تلماتیک همانند دیگر تکنولوژی ها در حال رشد است و حتی ممکن است در آینده ای نزدیک شاهد ایفای نقش آن در اینترنت اشیا باشیم. تجهیز کسب و کارها به تکنولوژی، امری اجتناب ناپذیر است، همانگونه که امروزه بیشتر کسب و کارها فروشگاهی اینترنتی و درگاهی مجازی برای ارائه محصولات خود به سراسر کشور یا دنیا دارند، به همان میزان برای نظارت و افزایش بهروری خود نیازمند نظارت و بهبود عملکرد خود از راه دور هستند.

اگر تا به حال از این فضا استفاده نکرده اید و به این موضوع فکر نکرده اید که آیا ممکن است این فضا بر روی کسب و کار شما نتیجه مثبتی بگذارد، زمان آن رسیده نگاه دقیق تری داشت و این سوال را از خود بپرسید: آیا تا به حال توانسته اید از تمامی خدمات ناوگان خود استفاده کنید؟

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments