تفاوت GPS و ردیاب خودرو چیست؟

تفاوت GPS و ردیاب

تفاوت GPS و ردیاب

پیش از بیان تفاوت GPS و ردیاب لازم است تعریف جی پی اس و نحوه عملکرد آن همچنین تعریف ردیاب خودرو و نحوه عملکرد آن به صورت مختصر بیان شود.

GPS چیست؟

(GPS) یا (GLOBAL POSITIONING SYSTEM)  سیستم موقعیت‌یاب جهانی است. شبکه‌ای از ماهواره‌ها که به منظور پوشش نقاط مختلف کره زمین می‌توانند طول و عرض جغرافیایی را تعیین کنند. ماهواره‌ها کاملا یک طرفه عمل می‌کنند. GPS از سه بخش اساسی تشکیل شده است. بخش فضایی، بخش کنترلی و بخش کاربر.

تفاوت ردیاب و gps

بخش فضایی

این بخش از ۲۴ تا ۳۲ ماهواره تشکیل شده است که در مدار میانی زمین قرار گرفته است. مدارها به شکلی طراحی شده‌اند که در تمام ساعات شبانه‌روز و تمام نقاط سطح زمین با حداقل ۶ ماهواره در خط دید باشند.

بخش کنترل

این بخش از دو دستگاه کنترل زمینی و یک میزبان آنتن‌های اختصاصی و اشتراکی و ایستگاه‌های پایش تشکیل شده است.

بخش کاربر

قسمت کاربران خود از دو بخش تشکیل شده است. آنتن‌دهی دریافت کننده اطلاعات ارسالی از ماهواره و گیرنده. نرم‌افزار و ریزپردازنده داخل گیرنده فاصله بین آنتن زمینی تا ماهواره‌های مرتبط با گیرنده را تعیین می‌کند.

عملکرد GPS

تصور کنید شما بر روی قسمتی از کره زمین ایستاده‌اید در حالی که ۳ ماهواره به صورت همزمان بالای سر شما در آسمان در حال فعالیت هستند. اگر بدانید که دقیقا از ماهواره A چقدر فاصله دارید، شما متوجه می‌شوید که باید دقیقا در دایره  A بایستید. اگر در مورد ماهواره C و B نیز همین کار را انجام دهید، شما می‌توانید مکان خود را با توجه به ۳ دایره تصویر بیابید. در واقع شما با توجه به موقعیتی که قرار گرفته‌اید و ماهواره‌ای که موقعیت شما را پشتیبانی می‌کند طول و عرض جغرافیایی نقطه حضور خودر را دریافت می‌کنید.

تفاوت GPS و ردیاب چیست

ردیاب خودرو چیست؟

ردیاب‌های خودرو سخت‌افزارهایی هستند که با استفاده از ماژول GPS می‌توانند موقعیت مکانی خودروها، انسان‌ها و حیوانات را به راحتی در اختیار کاربران قرار دهند. در گذشته از این سخت‌افزارها تنها به منظور ردیابی و تعیین موقعیت مکانی استفاده می‌شد. با توجه به پیشرفت تکنولوژی ردیاب‌ها نیز مسیر متفاوتی را طی کرده‌اند. به طوری که اکنون با نصب یک ردیاب و نرم‌افزار یکپارچه شده با آن می‌توان علاوه بر موقعیت لحظه‌ای خودرو از میزان سوخت مصرفی، وزن بارگیری شده، رفتار راننده، تعداد ترمزها و شتاب‌ها، سرعت خودرو و حتی وضعیت کمربند ایمنی نیز آگاه شد. به عبارتی می‌توان به وسیله یک سخت‌افزار و نرم‌افزار ناوگان خودرویی را به طور کامل مدیریت کرد. هر چند هم اکنون نیز ردیاب‌هایی در بازار عرضه می‌شوند که تنها نیاز ردیابی را پوشش می‌دهند. این دسته از سخت‌افزارها مناسب افرادی است که تعیین موقعیت مکانی و آگاهی از موقعیت جغرافیایی تنها نیاز آن‌ها می‌باشد.

در نهایت، تفاوت GPS و ردیاب چیست؟

با خواندن بخش‌های پیشین می‌بینیم که مطرح کردن سوال تفاوت GPS و ردیاب برآمده از یک تفکر سطحی و یا خطای ساختاری است. به عبارتی ماژول GPS پایه و اساس ساخت ردیاب‌ها است. این ۲ یعنی GPS و ردیاب‌ها، دو سخت‌افزار جدا از هم نیستند که بتوان آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کرد و مزایا و معایب خاصی را برای آن‌ها قائل شد. درست مثل موتور خودرو که یکی از اجزای خودرو است، ماژول GPS نیز یکی از اجزای ردیاب‌های خودرو می‌باشد. ردیاب خودرو اطلاعات مربوط به موقعیت مکانی و جغرافیایی را با استفاده از ماژول GPS در اختیار سامانه مدیریت ناوگان قرار می‌دهد.

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments