تفاوت مدیریت ناوگان با ردیابی خودرو

تفاوت مدیریت ناوگان با ردیابی خودرو

تفاوت مدیریت ناوگان با ردیابی خودرو

وقتی از مشتریان این سوال را میپرسیم که تفاوت بین مدیریت ناوگان و ردیابی خودرو چیست اغلب پاسخ میدهند که ردیابی زیرمجموعه مدیریت ناوگان است. سامانه ردیابی خودرو ترکیبی از نصب دستگاه ردیابی در یک خودرو با نرم افزار دارای طراحی هدفمند است که به مالک خودرو در ردیابی موقعیت خودرو کمک می کند اما مدیریت ناوگان در مفهوم بسیار گسترده تر به معنای مدیریت ناوگان خودرویی یک مجموعه است. واقعیت ناراحت کننده این است که اغلب راه حل هایی که برچسب “سامانه مدیریت ناوگان” خورده اند در واقع سیستم ردیابی خودرو هستند که ممکن است در کنار اطلاعات موقعیتی خودرو بتوانند رفتار راننده را نیز بررسی کنند. تمام این سیستم های ردیابی فقط موقعیت خودرو را در مرکز مدیریت ناوگان قرار داده و تمامی گزارشات از این دیدگاه استخراج می شوند. اما در حقیقت موقعیت خودرو تنها یک بخش از راه حل مدیریت ناوگان است.

مدیریت ناوگان می تواند شامل محدوده ای از وظایف مانند تعمیر و نگهداری خودرو، مدیریت راننده، مدیریت سرعت، مدیریت سوخت و مدیریت سلامت و ایمنی نیز باشد. مدیریت ناوگان ابزار های مورد نیاز برای حفظ خودروها، ماشین آلات و تجهیزات، افزایش میزان کارکرد و ایمنی، به روز بودن، اعزام نیرو و انتخاب مسیر مناسب، کاهش مصرف سوخت و کنترل هزینه ها را در اختیار مدیر ناوگان قرار داده و داده های کلیدی و دید جامع برای ساده سازی عملیات های مختلف و افزایش سود آوری فراهم می کند.

با توجه به گسترده بودن مفاهیم مدیریت ناوگان تنها به موارد زیر می پردازیم :

تفاوت مدیریت ناوگان با ردیاب خودرو

میزان سوخت مصرفی به آیتم های مختلفی بستگی دارد. با کنترل مسیرهای طی شده و بهینه سازی مسیر، کاهش کارکرد درجای غیر ضروری، ترمز های ناگهانی و سرعت نامناسب میتوان سوخت مصرفی را به میزان قابل ملاحظه ای کاهش داد.

حفظ مشتریان

بهبود کارایی و ارائه خدمات بهتر به مشتریان از طریق مطمئن کردن آنها از اینکه محموله به موقع و با ایمنی کامل می رسد و نیز می توانند زمان واقعی رسیدن محموله را تخمین و به موقعیت آن دسترسی پیدا کنند.

افزایش سودآوری

دیگر تفاوت مدیریت ناوگان با ردیابی خودرو در مدیریت ناوگان با کمک به صرفه جویی روی هزینه های عملیاتی متعدد از طریق ارائه دید جامع از نیروی کار ، دارایی ها و هزینه ها ، مدیریت زمان،حداقل کردن استهلاک در تجهیزات، بهینه کردن سوخت مصرفی ناوگان، مدیریت بهتر عملکرد رانندگان، ساده کردن گزارشات و بهینه سازی مسیر واستفاده کارآمد از خودروها موجب سودآوری می شود.

رضایت نیروی کار

از جمله تفاوت مدیریت ناوگان با ردیابی خودرو اینست که مدیران مجموعه‌ها با استفاده از داده های جمع آوری شده از سامانه مدیریت ناوگان می توانند نظام ارزشیابی درون سازمانی را در خصوص نحوه عملکرد نیروی کار ارتقا داده و با سرلوحه قراردادن عدالت محوری به ایجاد انگیزش مبادرت نمایند.

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments