تحلیل اقتصادی و عملکردی سامانه مدیریت ناوگان در شهرداری زرین‌شهر

شهر زرین شهر بعنوان مرکز شهرستان لنجان در موقعیت جنوب غربی استان اصفهان واقع شده است. این شهر در کنار زاینده رود و در مسیر  بزرگراه‌های کنارگذر غربی اصفهان و جاده استراتژیک اصفهان به چهارمحال و بختیاری قرار دارد. شهر زرین شهر از دیدگاه صنعتی به سبب همسایگی با ابرکارخانه‌های صنعتی همچون ذوب آهن، مجتمع فولاد، صنایع دفاع، سیمان سپاهان و شهرکهای صنعتی بزرگ و کوچک یکی از بزرگترین شهرهای صنعتی کشور به شمار می‌رود.

در این میان شهرداری زرین شهر با مسئولیت خدمت به هر دو ناحیه این شهر و در اختیار داشتن امکاناتی از جمله سامانه ردیابی خودروها، سامانه تعمیر و نگه داری و مدیریت سوخت ، اهتمام فراوان جهت بهبود خدمات شهری و حمل و نقل دارد.زیرا که شهر زرین شهر با   نفر جمعیت و همچنین ۷۰ کیلومتر مربع  مساحت در جنوب غربی استان اصفهان قرار دارد که ظرفیت جذب بیش از ۲۰۰۰۰۰ نفر جمعیت را دارا است ،  قطعاً این جمعیت فراوان نیازمند  سیستمی مکانیزه در خدمات شهری خواهد بود.

“تمامی ارگان های دولتی، نیمه دولتی و حتی خصوصی با چالشهایی کلیدی رو به رو هستند که سازمان شهرداریها نیز از آن مستثنا نیست.اما مسئله پیش رو ، حل کردن به موقع مشکل است که شهرداری زرین شهر به این امر مهم توجه فراوان نموده است.”

از جمله مشکلاتی که شهرداری ها با آن مواجه می باشند میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

 • عدم کنترل بر کارکرد روزانه خودروها از جمله حمل زباله ها، آبیاری و…عدم کنترل بر روی ناظرین و سرپرستهای شهری و استفاده شخصی و غیرقانونی از خودروها.
 • عدم استفاده صحیح و مجاز از خودروهای خدمات شهری و امور محوله
 • عدم انجام به موقع امور بیمه و سرویس های مربوط به خودرو
 • عدم انجام به موقع تعویض روغن،ضد یخ،آب باطری و غیره
 • عدم کنترل صحیح عملکرد رانندگان

شرکت سامانه ساز دلفین آپادانا با سابقه ای ۷ ساله و فعالیت تخصصی در زمینه مدیریت ناوگان خدمات شهری ۹ شهرداری و ۳ کلانشهر اصفهان ، تبریز و مشهد با سامانه مدیریت ناوگان خودرویی که طراحی تیم مهندسی این شرکت میباشد توانسته است تجارب ارزنده را کسب کند.

چرا شهرداری زرین شهر شرکت سامانه ساز دلفین آپادانا را برای این منظور انتخاب کرد؟

شرکت سامانه ساز دلفین آپادانا با سابقه ای ۷ ساله و فعالیت تخصصی در زمینه مدیریت ناوگان خدمات شهری ۹ شهرداری و ۳ کلانشهر اصفهان ، تبریز و مشهد با سامانه مدیریت ناوگان خودرویی که طراحی تیم مهندسی این شرکت میباشد توانسته است تجارب ارزنده را کسب کند ،که هم اکنون شهرداری زرین شهر تعداد ۶۰ عدد از خودروهای سنگین، نیمه سنگین و سبک خود را مجهز به این سامانه نموده و این  تعداد خودرو تحت اختیار خود را در قسمت سامانه تعمیر و نگهداری کنترل و مدیریت مینماید.

در بررسی به عمل آمده به روش نمونه گیری تصادفی با استفاده از جدول مورگان باید تعداد ۴۸ دستگاه مورد بررسی قرار میگرفت ولی به دلیل عدم دسترسی به اطلاعات همگی آنها ۱۰ عدد خودرو را با استفاده از نمونه گیری به روش ساده و از طریق اعداد تصادفی انتخاب کردیم که همگی آنها در تیر ماه سال ۱۳۹۳ مجهز به سیستم مدیریت ناوگان خودرو شدند. که در طول دوره تجهیز، فعالیتهای این۱۰ خودرو ثبت گردیده است. در ادامه به بررسی کامل و دقیق پروژه فوق پرداخته و عملکرد ماشین آلات  شهرداری زرین شهر را قبل و بعد از اجرای سیستم مدیریت ناوگان خودرو از نظر میگذرانیم.

 

شهرداری زرین شهر جهت پیشگیری و مقابله با مشکلات فوق بر آن شد تا راه حلی اساسی برای حل چالش های پیش رو پیدا کند که این مسئله شروع همکاری این سازمان با شرکت سامانه ساز دلفین آپادانا را موجب شد.

 

شرکت سامانه ساز دلفین آپادانا با بررسی دقیق و موشکافانه و تحلیل ساختار و مشکلات شهرداری زرین شهر به این نتیجه رسید که کلیه دغدغه های خدمات شهری و حمل و نقل این سازمان را می توان در چند مورد به صورت خلاصه بیان کرد :

 • نبود سیستمی برای ردیابی آنلاین خودروهای خدمتی و حمل و نقل و همچنین اعلام آخرین موقعیت
 • عدم نظارت صحیح و دقیق بر قبض های دوره ای خودروها برای اطمینان از صحت اطلاعات درج شده
 • نبودن سیستمی با قابلیت مشخص کردن دقیق محدوده های ماموریتی برای مدیریت آنها
 • عدم نظارت بر وزن بارهای حمل شده توسط ماشینهای حمل بار و زمان بارگیری و تخلیه
 • عدم وجود سیستمی برای نظارت بر میزان سوخت مصرفی خودروهای بنزینی و گازوئیلی
 • عدم مدیریت خودروها و مشخص نبودن وضعیت کنونی خودرو خدمتی
 • نداشتن مدیریت صحیح بر تاریخ سرویسها و موعد مقرر سرویسهای بعدی
 • نبود مستنداتی مبنی بر عملکرد رانندگان و رفتار آنها با خودرو
 • عدم تطبیق زمان استراحت رانندگان با زمان توقف خودروها
 • نبود مستندات دقیق شروع و اتمام ماموریتها

تمامی مشکلات فوق به صورت موردی در ادامه مورد بررسی قرار خواهد گرفت :

 • عدم نظارت صحیح و دقیق بر قبض های دوره ای خودروها برای اطمینان از صحت اطلاعات درج شده.
 • نبود مستنداتی مبنی بر عملکرد رانندگان و رفتار آنها با خودرو.
 • نداشتن مدیریت صحیح بر تاریخ سرویسها و موعد مقرر سرویسهای بعدی.

به دلیل اینکه تمامی موارد ذکر شده بر هزینه های تعمیرات و نگهداری اثر گذار هستند،  در ادامه به بررسی مسافت های طی شده خودروها میپردازیم. لازم به ذکر است که ، میزان مسافتی که ماشین آلات طی میکنند تاثیر مستقیم بر هزینه های تعمیرات و نگهداری دارد در نتیجه در جدول زیر میزان مسافت طی شده توسط ۱۰ خودرو را در دو ماه یکسان اما در دو سال متفاوت مورد بررسی قرار میدهیم.

بررسی سوخت مصرفی شهرداری زرین شهر

 • عدم نظارت صحیح و دقیق بر قبض های دوره ای خودروها برای اطمینان از صحت اطلاعات درج شده.
 • عدم وجود سیستمی برای نظارت بر میزان سوخت مصرفی خودروهای بنزینی و گازوئیلی.
 • عدم تطبیق زمان استراحت رانندگان با زمان توقف خودروها.

خودروهای شهرداری به صورت خصوصی اداره نمی شوند در نتیجه تمامی هزینه ها از جمله سوخت بر عهده شهرداریست به همین دلیل برای جلوگیری از اتلاف انرژی در این جدول به بررسی کامل مقدار سوخت مصرفی قبل و بعد از سیستم می پردازیم.در شهرداری زرین شهر قبل از سیستم ، رانندگان با پر کردن قبضهایی که در آن میزان مسافتهای طی شده را درج می کردند سوخت مصرفی خود را دریافت میکردند بدون اینکه مستنداتی مبنی بر صحت مندرجات وجود داشته باشد اما اکنون سازمان قادر است با مشاهده عملکرد رانندگان میزان سوخت مصرفی آنها را محاسبه کرده و از پرداخت سوخت اضافی جلوگیری می کند.

ابعاد مختلف تاثیرات سیستم در شهرداری زرین شهر

اقتصادی
 • با توجه به جداول سوخت مصرفی میزان کاهش در گازوئیل و بنزین مصرفی دی ماه ۹۵ نسبت به دی ماه ۹۳ ، به ترتیب ،به طور میانگین ، ۹۰۳۵ و ۳۳۲۵ لیتر بوده است که با در نظر گرفتن قیمت سوخت ۲۷۱۰۵۰۰۰ ریال در مصرف گازوئیل و ۳۳۲۵۰۰۰۰ ریال در مصرف بنزین صرفه جویی شده است.همچنین با بررسی اردیبهشت ماه نیز به این نتیجه رسیدیم که مقدار ۲۳۵۸ لیتر در مصرف بنزین در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ صرفه جویی شده است که با اعمال قیمت این مقدار به ۲۳۵۸۰۰۰۰ ریال خواهد رسید.
 • کنترل سرعت خودروها باعث کاهش هزینه های جریمه ناشی از سرعت غیر مجاز شده است.
کنترلی
 • با بررسی و کنترل کامل مسیرهای طی شده توسط خودروها عملکرد رانندگان قابل کنترل شده است و میتوان با استناد به سیستم از ادعاهای بی اساس رانندگان و کارکنان جلوگیری کرد در نتیجه موجب ترویج فرهنگ صداقت و راستگویی در سیستم شده است.
 • ردیابی خودروها باعث کاهش استفاده شخصی کارکنان از خودروهای خدمتی شده است.
 • شرایط انضباطی جدید وضع شده و به دلیل کنترل عملکرد رانندگان ، همگی آنها تا حد زیادی از تمامی قوانین تبعیت می کنند
خدماتی
 • به دلیل ثبت شدن کامل مسیرهای طی شده توسط خودروها ، شکایات شهروندان با کیفیت بالاتری قابل بررسی شده است.
مدیریتی
 • مدت کار ماشینهای شیفت شب کاهش یافته است قبل از استفاده از سیستم رانندگان پس از اتمام کارشان مجبور بودند تا پایان زمان ماموریت اعلام شده در محل حضور داشته باشند ولی با استفاده از سیستم و مشاهده مدت زمان روشن بودن خودروها در حالت توقف ، این نقص برنامه ریزی برطرف شده و قانون جدیدی با این اساس که رانندگان پس از اتمام کار در هر زمانی مجاز به ترک محل می باشند، وضع شد.

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments