تجسم‌سازی یعنی، استخراج ارزش از گورستان داده‌ها

ماژول تجسم سازی داده با استخراج داده‌های مفید و با ارزش از گورستان داده‌ها و در نهایت با ترسیم گرافیکی آنها برروی نقشه در فرمت نقاط و گراف‌ها سهم به سزایی در اتخاذ تصمیمات اثر بخش و کلان توسط مدیران عالی و میانی در سازمان‌ها دارد.

تجسم سازی داده، ارائه داده‌ها در فرمت تصویری و گرافیکی است. این نوع ارائه تصمیم گیران و صاحبان اطلاعات را قادر ‌می‌سازد، تا آنالیز داده‌های خود را به صورت بصری دریافت کنند. همین موضوع باعث ‌می‌شود تا درک مفاهیم دشوار و شناسایی الگوهای جدید برایشان ساده تر گردد. حجم عظیم داده‌ها پتانسیل خوبی را برای ایجاد فرصتهای بزرگ ایجاد ‌می‌کنند. با کمک تجسم سازی داده ‌می‌توان مواضعی را که نیاز به توجه و بهبود دارند شناسایی کرد.

تاریخچه

اولین بار در قرن ۱۷ میلادی برای درک بهتری از اطلاعات، از نقشه‌ها و نمودارها استفاده شد. اختراع نمودار دایره ای در حدود سال ۱۸۰۰ میلادی اتفاق افتاد و سالهای بعد چارلز مینارد نقشه بٌرداری حمله ناپلئون به روسیه را ترسیم کرد. این نقشه، اندازه ارتش و مسیر عقب نشینی ناپلئون از مسکو را نمایش ‌می‌داد و برای درک عمیق تر اطلاعات آنها را به دما و زمان هم مرتبط کرده بود .

با پیدایش صنایع مختلف و گسترش حوزه‌های جغرافیایی، استفاده از ردیاب و سامانه‌های مدیریت ناوگان مختلف برای پیشبرد اهداف سازمانی جهت نظارت دقیق‌تر بر ناوگان، کاهش هزینه‌های عملیاتی و نیز افزایش بهره‌وری ضروری گردید.

روند اجرایی

ردیاب‌های نصب شده بر روی خودروها حجم عظیمی‌از داده‌ها را به سرور‌ها منتقل ‌می‌کردند. مدیران از طریق این داده‌ها ‌می‌توانستند انواع گزارشات مدیریتی را تولید و استخراج کنند. اما به مرور زمان و با افزایش هرچه بیشتر داده‌ها و اطلاعات حاصله و نیز افزایش مشغله و ذیق وقت مدیران رده‌های مختلف خصوصا مدیران عالی و عملیاتی و نیاز آنها به اطلاعات کلی و بصری جهت سهولت و سرعت در تصمیم گیری، استفاده از علم جدید تجسم سازی داده متداول شد.

  • در کوتاه ترین زمان با کیفیت ترین اطلاعات را در اختیار سطوح مختلف مدیران قرار دهد
  • زمان مورد نیاز برای تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی در سازمان‌ها را به حداقل برساند
  • با استخراج ارزش از باتلاق داده‌های متعدد، مدیران را از شر داده‌های بی ارزش و وقت گیر راحت کند .

دستاورد دلفین

شرکت دلفین همگام با علوم روز دنیا، با تغییر نگاه کاربران و معطوف کردن دید آن‌ها از خودرو ، با سیگنال‌های ارسالی از ردیاب خودرو اقدام به طراحی ماژول تجسم‌سازی داده کرده است. در این ماژول کل محدوده نقشه به قسمت‌های مختلف خانه زنبوری به شعاع ۵۰ تا ۱۰۰ متر تقسیم شده و تما‌می‌مرزهای یک بخش که ‌می‌تواند شامل یک محدوده، شهر، استان و یا حتی کشور شود، پوشش داده ‌می‌شود. گزارش تهیه شده از داده‌های دریافتی از نرم افزار مدیریت ناوگان را در قالب انواع نقاط رنگی بر روی نقشه نمایش داده ‌می‌شود و مدیران سازمان‌ها ‌می‌توانند شدت و کیفیت سیگنال دریافتی را بررسی نمایند.

 

نمونه‌های گزارش‌های کاربردی

نمونه گزارش‌های کاربردی با کمک ماژول تجسم سازی داده‌ها:

  • شناسایی تعیین میزان کیفیت آنتن‌دهی دکل‌های مخابراتی در نقاط مختلف شهر با استفاده از سیگنال‌های دریافتی ماژول GSM ردیاب و اتصال آن به شبکه BTS
  • گزارش تراکم مسافر در خطوط اتوبوسرانی طی ساعات مختلف روز
  • تخمین میزان ترافیک شهری در محدوده‌های مختلف از طریق نصب حسگرهای مختلف بر روی خودروها