بازار ۲۸/۸ میلیارد دلاری مدیریت ناوگان متأثر از اینترنت اشیا در سال ۲۰۲۱

اینترنت اشیا

اینترنت اشیا

همواره با پیشرفت تکنولوژی عده‌ای نگران از دست دادن شغل خود می‌شونداما این نگرانی کاملا بی‌مورد است چرا‌که همواره پیشرفت فن‌آوری فرصت‌های شغلی جدیدی نیز به وجود آورده استاین کابوس از دست دادن شغل همواره همراه با آدمی بوده است زیرا تکنولوژی هیچگاه منتظر به‌روز شدن همه انسان‌ها نمی‌ماند و راه صعود خود را دائما طی می‌کند.همانطور که با روی کار آمدن ماشین بخار بسیاری از کارگران از کار بیکار شدند و افراد متخصص‌تری مثل اپراتورها روی کار آمدند امروز هم با بلعیده شدن دنیا توسط نرم‌افزار بسیاری از شغل‌ها اهمیت خود را از دست خواهند داد و جای خود را به متخصصین و فعالان تکنولوژی می‌دهند.

در دنیای امروز که همواره بیم درجا زدن بین تمامی‌ملت‌ها موج می‌زند و شاهد حضور اینترنت اشیا، تغییر کسب و کارها و افزایش سریع درآمد کسب و کارهای متاثر از این تکنولوژی هستیم چه باید کرد؟

یکی از حوزه‌هایی که اینترنت اشیا روندش را به‌طورکلی تغییر خواهد داد و افزایش بهره‌وری و کارائی در آن بسیار وسوسه کننده خواهد شد صنعت حمل و نقل است.اینترنت اشیا در حال حاضر یک چهارچوب مناسب و کاربردی را برای مطالعات حمل و نقل هوشمند فراهم کرده استدر واقع مبادله اطلاعات حمل و نقلی توسط شبکه و بدون دخالت‌های انسانی انجام می‌شود.

آنچه در این بخش از اهمیت زیادی برخوردار است تحلیل صحیح و استفاده به هنگام از اطلاعات و داده‌هایی است که توسط خودروها جمع‌آوری شده و در اختیار مدیران قرار می‌گیرد.پس سامانه‌های مدیریت ناوگان اینجا اهمیت خود را نشان داده و جایگاه واقعی خود را بدست خواهند آورد باید به این مسئله توجه کرد که هر تغییر و تحولی که در فن‌آوری و تکنولوژی صورت می‌گیرد برای آسان کردن فرآیندهای مدیریتی است و مدیریت ناوگان‌ها نیز از این اصل مستثنی نیست.

تخمین زده شده است که رشد این بازار از ۳.۱۶میلیارد دلار آمریکا در سال ۲۰۱۶به۸.۲۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۱خواهد رسید یعنی رشدی ۲۱.۲۶ درصدی.

صحبت از اینترنت اشیا و کمک شایان آن به مدیریت صحیح ناوگان‌ها موجب رونق روزافزون این بازار شده است به‌طوری که طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته توسط شرکت تحقیقات بازار MarketsAndMarkets در سال ۲۰۲۱شاهد بازار ۸.۲۸ میلیارد دلاری مدیریت ناوگان متاثر از اینترنت اشیا خواهیم بود.

گزارش ارائه شده تمامی‌بخش‌های پلتفرم موردنظر را پوشش می‌دهد بخش‌هایی مثل مدیریت سخت‌افزار، پلتفرم توانمندسازی نرم‌افزار، مدیریت شبکه، سرویس‌های حرفه‌ای و مدیریتی، پایش ابری که در سه سطح عمومی‌، تخصصی و ترکیبی مورد تحلیل قرار گرفته است، راه‌حل‌ها و انواع ناوگان. آنچه در این گزارش حائز اهمیت است رشد ده درصدی سفارشی‌سازی در این صنعت است که خود بخش عظیمی از این درآمد را شامل می‌شود.

فاکتورهای کلیدی اینترنت اشیا در مدیریت ناوگان

از فاکتورهای کلیدی که با حضور اینترنت اشیا در مدیریت ناوگان می‌توان به آن اشاره کرد بهبود عملکرد کسب و کارها، نظارت وضعیت کنونی ناوگان‌ها و همچنین افزایش احکام صادره توسط دولت‌ها برای افزایش امنیت ناوگان است.این چند فاکتور و بهبود آن‌ها خود۳۰درصد از این افزایش درآمدها را شامل می‌شود.

اما آن چه تا سال ۲۰۲۱اهمیت فراوانی پیدا می‌کند و ۵۰درصد رشد بازار تنها با اثربخش شدن این بخش موجب می‌شود مدیریت مسیریابی است. در آینده پیدا کردن مسیرهای کوتاه و خلوت و کم خطر اولویت هر سفر خواهد بود.

بهترین راه حلی که توسط اینترنت اشیا در حمل و نقل ارائه می‌شود مدیریت مسیریابی است با افزایش ترافیک جاده ای جهانی که این روزها شاهد آن هستیم توسعه محصولات نوآورانه در واحدهای تحقیق و توسعه شرکت‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است و می‌توان رشد بازار مدیریت ناوگان را به فعالیت‌های مذکور نسبت داد.با توجه به آمار ارائه شده توسط کمیسیون حمل و نقل اروپا، حمل و نقل جاده‌ای در سال ۲۰۱۵ با رشد ۲۲درصدی نسبت به سال ۲۰۱۴روبه‌رو بوده است و بیشترین نرخ رشد حمل و نقل در۵سال اخیر برای دست یافتن به کوتاهترین و کم جمعیت‌ترین مسیرها نه‌تنها باعث پیشرفت و توسعه این صنعت شده است بلکه موجب جلوگیری از هزینه‌های اضافی دولت‌ها، سازمان‌ها و شرکت‌ها برای کارهای غیرضروری بوده است.

برآوردها از بالاترین نرخ رشد ترکیبی سالانه در سال های ۲۰۱۶تا ۲۰۲۱ خبر می‌دهد. انتظار می‌رود بخش خدمات و اتوماسیون اداری شرکت‌های حمل و نقل نیز مورد تسلط اینترنت اشیا قرار گیرند.

انتظار می‌رود بخش خدمات و اتوماسیون اداری شرکت‌های حمل و نقل نیز مورد تسلط اینترنت اشیا قرار گیرند

حضور اینترنت اشیا در این واحد نه تنها انعطاف را افزایش می‌دهد بلکه بهره‌وری و اثربخشی را نیز افزایش خواهد داد از این رو بسیاری از هزینه‌های عملیاتی کاهش می‌یابددر نتیجه شناسائی نیازهای مشتریان به شکل بهتری صورت خواهد گرفت و رضایت آنها افزایش خواهد یافت.علاوه بر این اینترنت اشیا در مدیریت ناوگان موجب تمرکز و تخصیص بهینه داده‌ها شده و آنها را در مرکز داده به شکل کاربردی‌تری جمع‌آوری خواهد کردنقش روبه‌رشد اینترنت اشیا در مدیریت ناوگان و ادغام این بخش‌ها با یکدیگر موجب افزایش استفاده از این سرویس‌ها شده است و مشکلی که برای شرکت‌ها به وجود آورده است این است که تمرکز روی اعمال حمایتی اهمیت سرویس‌های اداری را افزایش می‌دهد و امکان دارد آنها را از فرآیندهای کسب و کار اصلی و هسته‌ای غافل کند.

انتظار می‌ر‌‌ود در سال ۲۰۱۶ آمریکا رهبری بازار را در اینترنت اشیا دردست بگیرد

رشد بازار در اینترنت اشیا در مدیریت ناوگان در آمریکا را می‌توان به عوامل زیادی نسبت داد از جمله افزایش خرید وسایل نقلیه توسط شهروندان، نرخ بالای بروزرسانی محصولات تکنولوژیکی پیشرفته و تحولات نظارتی که توسط دولت صورت می‌گیرد.برای مثال بر اساس آمارهای حمل و نقلی U.S.Bureau تعداد ناوگان‌های حمل و نقل که شامل ون‌ها، SUVها و کامیون‌ها می‌شود از ۱۱.۵۵۰ هزار عدد در سال ۲۰۱۰ به ۱۲/۲۷۶ عدد در سال ۲۰۱۵ رسیده است و این خود گواهی است بر افزایش کاربرد اینترنت اشیا در حمل و نقل و مدیریت ناوگان‌ها.

شرکت‌های آمریکائی که نقش اساسی در کاربرد اینترنت اشیا در مدیریت ناوگان را بازی می‌کنند عبارتند از :
 • AT&T
 • Cisco systems
 • Verizon communication
 • Tom Tomساآسان international BV
 • Trimble
 • IBM corporation
 • Omnitracs
 • Sierra wireless
 • Intel corporation
 • S.A

فهرست گزارش‌های مربوطه تهیه شده از شرکت‌های فوق توسط Marketsandmarkets

 • حمل و نقل هوشمند:این بخش شامل تمامی‌حمل و نقل جاده ای و ریلی می‌شود
 • تکنولوژی AVL , TIS, EPS و ابداعات خودرو هوشمند
 • اجزاء هوشمند سازی شامل دوربین CCTV، GPS ،صفحه نمایش و اعلان توقف خودکار به همراه Wifi
 • نرم افزار

گفته می‌شود تا سال ۲۰۲۱ در بازار حمل و نقل موارد بالا دستخوش تغییرات زیادی خواهد بود

 • عیب یابی خودرو
 • نوع خودرو
 • نرم افزار که خود شامل هشدار خودکار تصادف‌ها، ردیابی خودرو، هشدار سلامت خودرو و امداد جاده ای است
 • ارتباطات ۲G , 3G , 4G , WIFI , BLUETOOTH

Marketsandmarkets اطلاعات عددی مختلفی را تهیه و تحلیل کرده است که طبق این گزارشات تا سال ۲۰۲۱، ۸۰ درصد از درآمد شرکتها تحت تاثیر فرصتها و تهدیداتی قرار خواهد گرفت که توسط اینترنت اشیا محیا شده است و هم چنین بزرگترین بازار آینده خدماتی B2B است.

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
guest
1 دیدگاه
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] به ذکر است که پشتیبانی از شبکه اینترنت ۲G و ۳G نیز حائز اهمیت است و بهتر است که ردیاب،شبکه اینترنت ۳G […]