شاخص‌های انتخاب یک سیستم مدیریت ناوگان مناسب – ردیاب خودرو خوب (بخش دوم)

ردیاب خودرو خوب

مقدمه

در این بخش می‌خواهیم درباره فاکتورهای مورد نیاز در انتخاب یک ردیاب خودرو خوب و با کیفیت صحبت کنیم. خواهید فهمید که انتخاب یک سخت‌افزار چگونه می‌تواند در افزایش بازدهی سیستمی شما را یاری کند. در ابتدا در مورد مهمترین ویژگی‌ها سخن خواهیم گفت. یکی از مهمترین مراحل در انتخاب یک سامانه مناسب، انتخاب ردیاب خودرویی متناسب با نیازهایتان است. در هر کسب و کاری که هستید به یاد داشته باشید اگر به این تشخیص رسیدید که میزان بهره‌وری و امنیت در سازمانتان با سامانه مدیریت ناوگان افزایش می‌یابد، بدانید که انتخاب بهترین سخت‌افزار متناسب با نیازهایتان شما را از دیگر رقبایتان جدا کرده و در جایگاه بهتری قرار خواهد داد.

با استفاده از یک سخت‌افزار با کیفیت بالا نه تنها ردیابی و نگهداری ناوگان و دارائی آسان‌تر خواهد شد، بلکه مدیران ناوگان نیز همواره و بدون فوت وقت می‌توانند آگاهی کامل نسبت به دارایی‌های سازمانی را کسب کرده و مدیریت آن‌ها با سهولت بیشتری رخ دهد. البته اشاره به این نکته ضروری است که آن‌چه باعث پیشرفت و رشد کسب و کار می‌شود، ارتباط صاحبان کسب و کار با مشتریان است. رانندگان و کارمندان یک سازمان نیز مشتریان داخلی آن سازمان محسوب می‌شوند که ارتباط با آن‌ها، بهره‌وری سازمانی را افزایش می‌دهد. در این راستا چه چیزی به اندازه مشاهده دارایی‌ها و وضعیت آن‌ها در لحظه می‌تواند جذاب‌تر باشد؟

اکنون قطعا به میزان اهمیت انتخاب یک سخت‌افزار درست و متناسب با نیازتان پی برده‌اید. پس در هنگام انتخاب ردیاب خودرویی، به نکات درج شده در ادامه متن دقت کنید.

در این قسمت ویژگی‌های سخت‌افزار به ۲ بخش اصلی تقسیم شده‌اند :

1- حفظ امنیت ناوگان خودرویی

بر اساس ویژگی حفظ امنیت ناوگان توسط ردیاب خودرویی و بهره‌گیری از اطلاعات شتاب‌سنج، ویژگی‌ها و فاکتورهای زیر را باید مورد توجه قرار داد :

شاخص مورد بررسیتوضیحات
ترمزثبت تعداد ترمزهای شدید و خیلی شدید بر اساس میزان سرعت خودرو
شتابثبت تعداد شتاب‌های ناگهانی بر اساس میزان سرعت خودرو
گردشثبت تعداد گردش‌های ناگهانی با توجه به سرعت خودرو
کاکرد درجاثبت مدت زمان کارکرد درجای خودرو بر اساس زمان و همچنین سرعت خودرو
سرعتثبت سرعت غیر مجاز خودرو و مدت زمان و مسافت پیموده شده با سرعت غیر مجاز
رفتار رانندهدسته‌بندی رانندگان بر اساس نوع عملکرد آ‌ن‌ها با توجه به فاکتورهای فوق

امنیت دارایی ها و نگهداری اموال سازمانی

ردیابی ناوگان دزدیده شدهکاربران می‌توانند با استفاده از سامانه و اپلیکیشن موبایلی، خودرو مسروقه را ردیابی کنند و به محض متوقف شدن آن، از راه دور اقدام به خاموش کردن آن کنند.
رسم محدوده جغرافیاییکاربران می‌توانند با رسم محدوده جغرافیایی، امکان دریافت هشدار زمان ورود و خروج به محدوده را داشته باشند.
ردیابی رانندگان خودروهای سازمانیمدیران ناوگان می‌توانند با کنترل مسیر حرکت ناوگان از استفاده شخصی از ناوگان سازمانی جلوگیری کنند.
ردیابی موقعیت لحظه‌ای ناوگانکاربران می‌توانند از زمان روشن شدن خودرو تا زمان توقف آن، خودرو را ردیابی کرده و از موقعیت لحظه‌ای آن آگاه شوند.
ضد سرقت کردن خودرودر صورت روشن شدن خودرو و یا باز شدن درب آن، هشدار اعلام شده و می‌توان از دزدیده شدن خودرو جلوگیری کرد.

ماژول ایجاد ارتباط

از آن‌جایی که سخت‌افزارهای ارتباطی و مخابراتی در هر شرکت و حتی کشور متفاوت بوده و از تنوع زیادی برخوردار است، در نتیجه اولین چیزی که باید مورد توجه کاربران قرار گیرد ۲G, 3G, 4G بودن دستگاه است. ۲G شبکه ارتباطی ارزان و در عین حال کند است در حالی که ۴G در عین گران بودن سرعت بیشتری دارد. انواع دستگاه‌های ردیاب متنوعی وجود دارند که می‌توانند از طریق GPS, GSM, GPRS و غیره ارتباطات را برقرار کنند. در واقع تعداد زیادی فرکانس‌های رادیویی و سلولی وجود دارد که از طریق آن‌ها سخت‌افزارها موقعیت خود را اعلام می‌کنند. تعداد زیادی از ردیاب‌ها می‌توانند کلیه ماژل‌های فوق را پشتیبانی کنند. سخت‌افزار دلفین نیز جزء آن دسته از سخت‌افزارهاست که همه ماژول‌ها را پشتیبانی می‌کند اما مسئله مهمتر این است که نرم‌افزار نیز همگی آن‌ها را پشتیبانی کند. ( برای کسب اطلاعات بیشتر بخش اول مقاله را مطالعه کنید )

null

2- ردیابی

امروزه ماهواره‌های مسیریابی اطراف ما سیستم‌های ردیابی را برای ما فراهم کرده‌اند. به عنوان مثال GNSS یا سیستم ماهواره مسیریابی جهانی، علاوه بر ثبت جریان ترافیک و افزایش بهره‌وری ناوگان، می‌تواند در راهنمایی رانندگان، ردیابی بسته‌های سفارشی و خودروهای پست، حتی ثبت مسیر حیوانات خانگی و جلوگیری از سرقت آن‌ها، ارزش‌های افزوده بسیاری برای مدیران ناوگان فراهم کنند.

به کارگیری GPS, GNSS, GPRS, DR

GPS :  سیستم موقعیت یاب جهانی (Global Positioning System)، توسط کاربران نظامی و ارتشی برای تعیین دقیق موقعیت جغرافیایی توسعه یافت.

GNSS : اپلیکیشن و نرم‌افزارهایی که از GNSS یا سیستم ماهواره مسیریابی جهانی استفاده می‌کند همه روزه رو به افزایش است. ردیاب دلفین از تکنولوژی GNSS پشتیبانی می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا کلیک کنید.

RTK : این عبارت مخفف (Real Time Kinematic)، به معنی زمان آنی حرکت است. که به منظور کاهش و حذف خطاهای رایج در موقعیت‌یابی به کمک GPS به کار می‌رود. RTK دقت موقعیت دریافت شده از سامانه‌های تعیین موقعیت ماهواره‌ای را افزایش داده و دقت مورد نیاز در حد سانتی‌متر برای بسیاری از کاربری‌ها فراهم می‌شود.

DR : این عبارت مخفف Deal Reckoning است. در مسیریابی DR فرآیند محاسبه موقعیت کنونی با استفاده از موقعیت‌های تعیین شده قبلی است.

تعداد ورودی و خروجی‌ها

فاکتور مورد توجه دیگر تعداد ورودی و خروجی‌هاست. دستگاه AVL بیش از ۲ سیم اتصال دارد که عموما برای منبع تغذیه مورد نیاز است. اما اگر لازم باشد سنسورها و یا تجهیزات بیشتری را به کار بگیریم و اطلاعات بیشتری را در سامانه دریافت کنیم چه باید کرد؟

پاسخ کاملا واضح است. با استفاده از ورودی و خروجی‌هایی که بر روی سخت‌افزارها تعبیه شده است می‌توان سنسورها و تجهیزات جانبی گوناگونی را به ردیاب خودرویی متصل کرد و بانک اطلاعاتی جامعی را از ناوگان خودرویی دریافت کرد. به عنوان مثال سنسور سوخت، سنسور وزن، میکروفون و دوربین متصل به سخت‌افزار ردیاب خودرویی، به ترتیب اطلاعات مربوط به میزان سوخت موجود در باک بنزین، وزن بار حمل شده، صدای داخل کابین و یا مکالمه با راننده و همچنین تصاویر مربوط به جاده و یا داخل کابین را در اختیار صاحبان ناوگان قرار  می‌دهد. سخت‌افزار دلفین یک ورودی دیجیتال، یک ورودی آنالوگ، یک خروجی دیجیتال، یک ورودی RS232 و غیره دارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر کاتالوگ ردیاب خودروی دلفین را مطالعه کنید.

 

اتصال به شبکه CAN خودرو و OBD و دیاگ از راه دور

یکی از مهمترین ویژگی‌های ردیاب‌های خودرویی، امکان اتصال آن‌ها به شبکه کن خودرو و دریافت کلیه اطلاعات عملکردی ناوگان است. این قابلیت از نصب تجهیزات جانبی برای دریافت داده‌های مربوط به پارامترهایی مثل سوخت مصرفی و یا وزن جلوگیری می‌کند. اتصال ردیاب خودرویی به OBD خودرو نیز امکان دیاگ از راه دور را برای صاحبان ناوگان فراهم کرده و هزینه‌های تعمیرات و نگهداری خودرو را تا حد چشمگیری کاهش می‌دهد. ردیاب خودرویی دلفین در دو مدل پیشرفته خود، یعنی OBD و FMS ، به بازار عرضه می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر کاتالوگ ردیاب دلفین مطالعه شود.

دیگر ماژول‌ها

امروزه امکان اتصال با بلوتوث به ردیاب خودرویی یکی از امکانات پایه‌ای آن محسوب می‌شود. چرا که علاوه بر ایجاد امکان اتصال تجهیزات جانبی بدون کابل و سیم، امکان بروزرسانی از راه دور و بدون نیاز به دسترسی مستقیم به ردیاب را فراهم می‌کند. ردیاب خودرویی دلفین به این ماژول تجهیز بوده و کاربران را در دسترسی آسان به ردیاب یاری می‌کند.

دیگر ویژگی‌های اساسی یک انتخاب خوب :

  • دقت بالا در رسم خط مسیر
  • مقاومت در برابر تغییرات ولتاژ
  • باتری با عمر طولانی
  • ارتباط آسان و امکان بروزرسانی از راه دور

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments